könyvkiadás;Libri;Mathias Corvinus Collegium;Szalai Zoltán;

Az elmúlt években a magyar gazdaságban megszaporodtak a hasonló ügyletek: jó kormányzati kapcsolatokkal rendelkező „üzletemberek” visszautasíthatatlan ajánlattal környékeznek meg jól működő cégeket

- A Librit bekebelező MCC főigazgatója szerint sem az operatív irányításban, sem a könyvek tartalmában nem lesz változás

Szalai Zoltán azt mondta, stratégiai befektetést láttak a felvásárlásban.

Többségi tulajdonosként úgy vélik, a cég az elmúlt években kiválóan működik, a menedzsment jól ellátja feladatát, és azt szeretnék, hogy ez folytatódjon, a jövőben pedig fejlődjön a Libri, és a kereskedelmi és kiadói oldalon ellátott minőségi munkát még magasabb színvonalon folytassa. A csoport operatív irányításában nem terveznek változtatást, a vezetőkkel évek óta igazgatósági szinten együtt dolgoznak – mondta az InfoRádióban Szalai Zoltán, a kormányközeli Mathias Corvinus Collegium főigazgatója.

Hozzátette, hogy a könyvkínálat tartalmán sem terveznek változtatást a jövőben: a Librinek minden piaci igényt ki kell szolgálnia, tehát ha valaki bemegy könyvet vásárolni, a keresett könyvet megtalálhatja.

„Az MCC már eddig is kisebbségi tulajdonosa volt a Librinek. Mi ebben egy stratégiai befektetést láttunk. A Libri egy nagyon jól működő cég, kiváló munkatársak dolgoznak ott, kiváló könyveket ad ki és nagyon eredményesen működik. Éppen ezért az MCC szempontjából ez egy jó befektetés”

– jelentett ki.

Az MCC-nek van egy saját tulajdonú könyvkiadója, az MCC Press, aminek a Librihez nincs köze azon kívül, hogy kiadóvállalatként szerződésben áll vele, mint kereskedőpartnerrel. Az MCC 50-70 kötetet jelentet meg évente. Szalai Zoltán elmondása szerint

olyan céljuk nincs, hogy a többségi tulajdonrész megszerzésével szélesebb körben juttassák el az olvasókhoz a kiadványaikat.

Az MCC könyveit most is forgalmazzák a nagy kereskedőcégeknél, saját webshopot üzemeltetnek, megjelennek a könyvvásárokon, fesztiválokon, a rendezvényeiken standolnak és meg lehet vásárolni a pultoknál a kiadványaikat.

„Ezeket a jövőben is ugyanilyen módon kívánjuk terjeszteni, és reméljük, hogy a jövőben is minél több olvasó dönt úgy, hogy az MCC Press könyveit megvásárolja”

– mondta a Mathias Corvinus Collegium főigazgatója.

Kedden lapunk is beszámolt arról, hogy a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány bejelentette: leányvállalata szerződést kötött az SQ Invest Kft.-vel a Libri Csoport 67,48 százalékos részvénycsomagjának adásvételéről. „A tranzakcióval az eddigi közvetett kisebbségi tulajdonos MCC válik a hazai könyvkereskedelmi és -kiadói piac meghatározó szereplőjének 98,41 százalékos tulajdonosává” – állt a közleményben. Kiderült továbbá, hogy a cégcsoport vezetésének összetétele változatlan marad, a korábbi többségi tulajdonos, Balogh Ákos pedig igazgatósági tagként segíti a Libri Csoport munkáját. A tranzakció zárása a Gazdasági Versenyhivatal jóváhagyásához kötött, az erre irányuló folyamat már elkezdődött.

A könyvszakma kiakadt a hírre, míg a Libri vezérigazgatója azt állította, a változás miatt nem lesz ideológiai eltolódás. A G7.hu úgy tudja, pénzügyi nyomás is állhatott a Libri bekebelezésének a hátterében.

Nem egészen szabadon dönthetett Balogh Ákos a Libri Csoport többségi tulajdonának eladásakor. Néhány libris szerző kiadót vált, mások továbbra is bizakodók.