Oroszország;NATO;Ukrajna;háború;Jens Stoltenberg;Jevgenyij Prigozsin;Wagner-csoport;

Döntő szakaszban az orosz hatalmi harc

Brit katonai szakértők szerint az orosz hadsereg és a Wagner zsoldoscsoport közötti versengés meghatározó pillanatához közeledhet. 

Július 1-jén ugyanis lejár az a határidő, amely szerint az oroszországi zsoldoscsapatoknak szerződésben kell alárendelniük magukat az orosz védelmi minisztériumnak - közölte a londoni védelmi minisztérium az ukrajnai háborúról szóló londoni napi hírszerzési jelentésében. Jevgenyij Prigozsin Wagner főnök azonban világossá tette, harcosai nem írják alá a szerződéseket. Prigozsin eddig többször is keményen bírálta az orosz védelmi minisztériumot, de Vlagyimir Putyin elnökkel nem szállt szembe. Most azonban változhat a helyzet a brit közlemény szerint.

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője késéssel érkezett meg az oroszok által megszállt dél-ukrajnai zaporizzsjai atomerőműbe. Ukrán források szerint Grossi érkezése azért késett, mert az orosz fél eredetileg nem adott engedélyt a NAÜ küldöttségének a frontvonal átlépésére a térségében zajló harcokra hivatkozva. Európa legnagyobb dél-ukrajnai atomerőműve - hat blokkjával és bruttó 6000 megawatt kapacitásával - a bő 16 hónappal ezelőtt kezdődött orosz támadó háború óta Moszkva ellenőrzése alatt áll. A délnyugati Kahovka városában lévő gát több mint egy héttel ezelőtti lerombolása miatt azonban veszélybe került az időközben leállított reaktorok vízzel való hűtése. Grossi és csapata a helyszínen szeretne képet kapni a helyzetről.

A The Kyiv Independent ukrán internetes médium szerint a gátszakadás következtében két méter alá csökkent az árvízszint a Herszon régióban. A portál a regionális közigazgatás adataira hivatkozott.

A NATO szerint az ukrán erőknek mindenekelőtt lőszerre és a meglévő fegyverrendszerek pótalkatrészeire van szükségük, ha sikeres offenzívát akarnak indítani az orosz megszálló erők ellen. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár az Ukrajnának nyújtott katonai segítség koordinálásával foglalkozó nemzetközi kapcsolattartó csoport brüsszeli ülésén elmondta, most az egyik hangsúly most annak biztosítása, hogy a meglévő képességeket az offenzíva során végig használni lehessen. Az ukrán offenzíva eddigi előrehaladásáról Stoltenberg azt mondta, még korai megítélni a történteket, de úgy látja, Ukrajna győzelmeket ér el és felszabadítja a megszállt területeket.

Norvégia és Dánia bejelentette, kilencezer tüzérségi lövedéket szállítanak Ukrajnának. Norvégia a lövedékeket küldi, Dánia pedig a hozzá tartozó lőcsöveket, lőporzsákokat és gyújtószerkezeteket. Ezt a norvég kormány jelentette be honlapján.

Ausztrália gyorsított eljárásban hozott törvénnyel akadályozta meg, hogy a parlamentje közelében orosz nagykövetség épüljön. Ezt ugyanis túl nagy biztonsági kockázatnak ítélték meg. Ezt Anthony Albanese miniszterelnök is megerősítette.