Magyarország;elbocsátás;közszféra;2023;

Egyre több területet ér el az elbocsátás, az Orbán-kormány nem is egyeztet az érdekvédőkkel

Miközben a pedagógus státusztörvény miatt rendszeresen tüntetnek a diákok és a pedagógusok, a jogszabály parlamenti vitájának idején is demonstráció volt, a Klebelsberg Központoknál és tankerületeknél 330 álláshellyel lesz kevesebb.

– Az Orbán-kormány nem egyeztet az érdekvédőkkel, csak a hivataloktól jönnek visszajelzések a már megkezdett létszámcsökkentésről – mondta lapunknak Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke.

Mint arról beszámoltunk, a kabinet egy nem nyilvános határozatából derült ki, hogy a minisztériumoknál és háttérintézményeiknél összesen 2614 álláshely megszüntetését rendelte el. Korábban a Kormányzati Tájékoztatási Központ azt írta: „úgy biztosítják a minisztériumi kormánytisztviselői béremelés fedezetét, hogy elrendeli a minisztériumi álláshelyek 10 százalékának elvonását, és az ezáltal felszabaduló bértömeg fordítható béremelésre. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy leginkább a betöltetlen, üres minisztériumi álláshelyek bérfedezetét fordíthatják béremelésre, tömeges elbocsátás nem várható.”

Ehhez képest a Magyar Államkincstárnál már 661 embernek felmondtak, és – ahogy Boros Péterné fogalmazott – a természetvédelmi hivatalokból is érkeznek az elbocsátásról szóló tájékoztatások.

Lapunk több állami szervezetnél érdeklődött a témában. A Központi Statisztikai Hivataltól az a válasz érkezett, hogy a betöltetlen álláshelyek egy részét megszüntethetik, de a vezetőség tömeges létszámleépítést nem tervez. A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál pedig annyit közöltek, hogy létszámcsökkentést kizárólag a kormány rendelhet el, erről szóló döntésről azonban jelenleg nincs tudomásuk. Érdeklődtünk a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnál is, ahonnan viszont nem jött válasz. Pedig a kormányhatározat szerint a szociális és gyermekvédelmi ellátás területén 148 álláshelyet szüntetnek meg.

Miközben a pedagógus státusztörvény miatt rendszeresen tüntetnek a diákok és a pedagógusok, a jogszabály parlamenti vitájának idején is demonstráció volt, a Klebelsberg Központoknál és tankerületeknél 330 álláshellyel lesz kevesebb.

Boros Péterné szerint fontos lenne mielőbb egyeztetni a kormánnyal arról, hogy milyen segítségre számíthatnak az elbocsátott dolgozók, illetve azok, akiknek az állása nem szűnik meg, mekkora bérfejlesztéssel számolhatnak.

Erre egyébként lapunk rá is kérdezett a hónap elején a Miniszterelnökségnél. Úgy tudjuk, hogy inflációt ellentételező keresetnövekedést tervez a kormány a területi és központi közigazgatásban dolgozó kormánytisztviselők esetében, ezért tájékoztatást kértünk, hogy mikortól, milyen formában és mennyi emelés várható, valamint hány dolgozóval és mekkora plusz kiadással számolnak a jövőben. Ezekre a kérdéseinkre nem érkezett válasz.