Elfogadták a 11. szankciós csomagot Brüsszelben, amit Magyarország sokáig is blokkolt, ám elállt tőle, miután elveszítette az eddig szövetségesként ténykedő Görögországot. A Euronews és az EUrológus nem sokkal előtte arról írt, hogy míg a görög külügy elérte céljait, a magyar nem.
A lap felidézi, hogy az új szankciós csomag alapvetően azokat a vállalatokat célozza, amelyek a korábbi szankciókat valamilyen úton-módon megkerülték, továbbá olyan termékeket, amelyek alapvetően polgári felhasználásúak, de katonai célokat is szolgálhatnak. Az Európai Bizottság továbbá hét kínai vállalatot is feketelistára tenne, amelyek a vád szerint tiltott alkatrészeket szállítanak az orosz katonai szektorba, igaz, ezt hivatalosan még nem erősítették meg. Azt ugyanakkor, hogy harmadik országbeli cégeket listázzanak, több ország is - például Németország - aggályosnak tartotta, ezért ezt több ponton módosították, és csak mint végső lehetőséget helyezték kilátásba.
A másik akadály Ukrajna ominózus listája volt, amelyben azokat a cégeket vezetik, amelyeket a háború szponzorainak tartanak amiatt, hogy kereskedelmi, üzleti kapcsolatokat tartanak fenn Oroszországgal. Az OTP Bank oroszországi leányvállalata miatt került fel erre a listára, öt görög hajózási vállalat pedig azért, mert Kijev szerint a szankciókat megkerülve orosz cégekkel üzletelnek. Rajtuk kívül hat uniós tagállamból tíz cég volt érintett, de ezek a kormányok nem tiltakoztak - valószínűleg azért, mert a listán való szerepeltetésnek egyébként az égvilágon semmilyen gazdasági, vagy jogi vonatkozása nincs. Az Orbán-kabinet és a görög kormány azonban jelezték, hogy amíg a helyzet fennáll, addig blokkolják a következő szankciós csomagot. Korábban megírtuk, hogy Orbán Viktor és Szijjártó Péter annak ellenére kezdett „kakaskodásba”, hogy az OTP Bank világosan megkérte: ne tegyék, inkább maguk próbálják megoldani a nézeteltérést.
Azonban amint azt a Euronews kiszúrta, az öt görög cég esetében idő közben jelezték, hogy „a státuszt felfüggesztették az Európai Bizottság képviselőivel folytatott kétoldalú konzultációk idejére”. Ezzel szemben az OTP-nél továbbra is az látható, hogy „kedvezményes hitelfeltételeket biztosít az orosz hadseregnek, azaz tulajdonképpen jutalmazza őket az elkövetett háborús bűnökért”. A vádak megalapozottságát az OTP és Szijjártó Péter is tagadta, utóbbi azonban előbbi kérése ellenére kezdeményezett konfliktust emiatt az EU-ban.
Most úgy tűnik, eredménytelenül, ugyanis az Orbán-kormány a görög szövetség elvesztése után - vélhetően a nyomás növekedése miatt - elállt a vétótól.
Orbán Viktor: Ha Ukrajnának szüksége van pénzügyi támogatásra, akkor ne tegye feketelistára a vállalatainkatNem kérte az Orbán-kormány közbenjárását az OTP, saját eszközeivel győzné meg az ukránokatMindenki előtt veszekedett egy kicsit Szijjártó Péter a német külügyminiszterrel az OTP miatt