oktatás;pedagógusok;Belügyminisztérium;társadalmi egyeztetés;státusztörvény;

Hiába kötelessége, szinte semmit nem árult el az Orbán-kormány a státusztörvényhez kapott százezer észrevételről

Június 21-én lejárt a határidő, de még június 23-án sem tették mindezt közzé.

Jogsértés történt a státusztörvény társadalmi egyeztetése során – közölte a már végszavazás előtt álló pedagógus-életpályamodellről szóló jogszabálytervezetre utalva a Civil Közoktatási Platform (CKP). Juhász Ágnes, a civil szervezet munkacsoport-vezetője a hvg.hu-nak azt mondta: miközben a kormányzat lépten-nyomon arra hivatkozik, hogy milyen széles körű társadalmi egyeztetést folytattak a törvényjavaslatról, a „látszatra sem adnak”, és a törvényi előírás ellenére határidőre nem számolt be az illetékes Belügyminisztérium arról, hogy milyen észrevételek, javaslatok érkeztek, melyeket fogadták be, és miért utasították el a többit.

A kormánypártok és a kabinet képviselői korábban azt mondták, hogy voltak a tárcánál szakmai egyeztetések, emellett társadalmi vitára is bocsátották a tervezetet annak benyújtása előtt. Március 2-án valóban felkerült a tervezett szöveg a kormány honlapjára, és március 10-ig várták az észrevételeket. Ezzel a kormány eleget tett annak a tavaly ősszel, az EU nyomására, az uniós pénzek lehívása érdekében tett, törvényben is rögzített vállalásának, hogy a tervezett új intézkedések 90 százalékát társadalmi vitára bocsátja, mielőtt elfogadná a parlament, vagy kiadnák rendeletben. Csakhogy – mint azt a hvg.hu kiemeli – a kormányzat által vállalt egyeztetési kötelezettség része az is, hogy a beérkezett véleményekről, valamint az elutasított vélemények esetében az elutasítás indokairól összefoglalót kell készíteni, amelyet a kormányzati honlapon a véleményezők listájával együtt közzé kell tenni.

Ennek határideje a törvény benyújtását követő 15. nap, ami június 21-én lejárt, a kormányzat pedig még június 23-án sem tette mindezt közzé.

Korábban lapunk is beszámolt arról, hogy a KRÉTA rendszeren keresztül, majd az Oktatási Hivataltól kaptak levelet a pedagógusok, amelyben Pintér Sándor belügyminiszter mintegy nyolc oldalban fejtette ki, hogy is néz ki „az új pedagógusi életpálya-modellről szóló törvény” tervezete. Ebben az is szerepelt, hogy a Belügyiminisztérium húsz alkalommal egyeztetett szakmai és érdekképviseleti szervezetekkel, továbbá feldolgozott 1500 írásos véleményt.

Az egyelőre – jogszabálysértő módon – a kormány honlapján nem látható társadalmi egyeztetési beszámolónak ráadásul nemcsak a Pintér Sándor által említett 1500 írásos javaslat kivonatát és sorsát kellene tartalmaznia, hanem

az összesen 102 ezernél több észrevétel összefoglalóját is, még akkor is, ha azok a tervezetet akár teljes egészében elutasító kritikák.

Jelentős retorzió egyébként nem éri a kormányt, ha nem tesz eleget a társadalmi egyeztetésről szóló beszámolók közzétételének, sőt akár az egész társadalmi egyeztetést is kihagyhatja. Ugyanis az egyetlen visszatartó erő az, hogy akár százmillió forintos bírság is kiszabható a kormányzati szervekre, ha megsértik ezt a vállalást. A pénzbírságot a Rogán Antal miniszter felügyelte Kormányzati Ellenőrzési Hivatal állapítja meg és szabja ki.

Lépéseket tesz a Momentum

Van lehetőség arra, hogy az illetékes szakbizottság részleteiben megismerje a társadalmi egyeztetés folyamatát és kérésre tájékoztatást kapjon a szaktárcától a beérkezett javaslatokról, azok megítéléséről, elutasításáról, az indoklásról. Ebben a konkrét esetben a hvg.hu információi szerint a Momentum kérte is ezt a kulturális bizottságnál, de formailag ezt nem követte bizottsági döntéshozatali indítvány, így nem is történt semmi. Most a Momentum oktatáspolitikusa, Tóth Endre a portálnak azt mondta, kezdeményezik az Országgyűlés Törvényalkotási Bizottságában is a státusztörvényt érintő társadalmi egyeztetés részleteinek nyilvánosságra hozatalát.