Hosszú interjúban állt ki kedden a talán hatalma végének kezdetét élő Vlagyimir Putyin orosz elnök és rezsimje mellett Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök a Bild főszerkesztő-helyettesével, Paul Ronzheimerrel ült le a beszélgetésre, amelyben a többi között a helyzet félreértésének nevezte, hogy Ukrajna nyugati fegyverekkel megnyerheti a háborút, kimondta, hogy nem tartja háborús bűnösnek az orosz elnököt és szuverén nemzetnek Ukrajnát, és a a Wagner-csoport lázadása árnyékában is propagandának nyilvánította Vlagyimir Putyin hatalmának a gyengüléséről felröppenő híreket (Az erről szóló cikkünket ide kaatintva olvashatják el.)
Szerdán pedig megjelent az interjú második része is a német lapban.
A németek „szeretik a migrációt”
Ebben a magyar miniszterelnök hosszan beszélt a migrációról, megismételve, hogy ez a kérdés egyre inkább történelmi kihívássá válik, az európaiak pedig képtelenek megtalálni a megfelelő választ rá. Majd újra felvázolta a már jól ismert álláspontját arról, hogy fizikailag kívül kell megvárni az adott tagország döntését arra vonatkozóan, az illető beléphet-e az országba, vagy sem. Orbán Viktor úgy véli, a németek „szeretik a migrációt”, ami az ő döntésük, Magyarországon viszont más a vélemény.
„Szerintünk ez túlságosan kockázatos. Ezért elutasítjuk a migrációt, különösen az illegális fajtát. És egyértelműen különbséget teszünk a vendégmunkások és a migránsok között” – jelentette ki, hozzátéve, hogy a németek nem tesznek a kettő között különbséget, a mi megközelítésünk azonban óvatosabb.
Orbán Viktor: Vlagyimir Putyin nem háborús bűnös, Ukrajna nem szuverén nemzetA menekültügyi megállapodással kapcsolatban a miniszterelnök elmondta: azért ellenezte, mert „egy ösztönző tényező”, és azt üzeni az embercsempészeknek, hogy nyugodtan folytathatják a tevékenységüket. Azután, hogy megjelentek a hírek a kompromisszumról, azonnal megnőtt az embercsempészek aktivitása a balkáni útvonalon – tette hozzá.
Orbán Viktor az is közölte, hogy mi, magyarok úgy gondoljuk, vannak olyan értékek, amelyeket meg kell védeni Magyarországon. Nevezhetjük ezeket európai értékeknek, mint például a nőkkel való egyenlő bánásmód, illetve a homofóbia és az antiszemitizmus elutasítása. Azonban a migránscsoportok nem viszonyulnak jól mindehhez.
„Ezt nevezem én demokráciának”
Arra a felvetésre, hogy Európában a politikusok és az emberek populistának, bizonyos újságok pedig diktátornak nevezik, Orbán Viktor úgy reagált:
„egyáltalán nem foglalkozom velük. Ők nem az én választóim”.
Majd elmondta, hogy tizenhat évet töltött ellenzékben és tizenhetet kormányon. „Szóval veszítettem, nyertem, aztán megint veszítettem, visszajöttem. Ezt nevezem én demokráciának” – jelentette ki, hozzátéve, nem ismer senki mást az európai politikában, aki hasonló eredménnyel rendelkezik.
„Kérem, ne provokáljon bele egy ilyen vitába”
Arra a kérdésre, hogy ha visszatekint 2015-re, van-e olyan kijelentése, amit azóta megbánt, Orbán Viktor azt mondta: egyáltalán nincs. Azonban úgy véli, „elég lassú volt”, mert három hónapba telt Magyarországnak, hogy felhúzza a kerítés, pedig sokkal hamarabb kellett volna lépni.
Ezután az AfD-ről volt szó, és kiderült: a Fidesznek nagyon kevés kapcsolata van a párttal, és azért nincs szorosabb együttműködésünk, mert nem tudják, hogy pontosan miről is szól az AfD.
A miniszterelnök úgy véli, nincs oka meghívni a párt vezetőjét Budapestre. Arra a felvetésre pedig, hogy az AfD-t sokan Németországban is fasisztának tartják, közölte: sosem mondana véleményt egy demokratikusan megválasztott német párttal kapcsolatban sem. „És kérem, ne provokáljon bele egy ilyen vitába” – mondta.
Felhívhatja Putyint, csak szerinte ez nem lenne helyénvaló
Az interjú átirata megjelent a magyar miniszterelnök honlapján is. Bár a Bilden publikált, szerkesztett változatban ez nem szerepel, a magyar átiratból kiderül, hogy – mint azt elsőként a 444 észrevette – a beszélgetés végén visszatértek az orosz kapcsolatok témakörére.
A német lap újságírója arra volt kíváncsi, hogy Orbán Viktor mit mondana Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, ha ezen a héten lehetősége lenne beszélni vele. „Van rá lehetőségem” – felelte a magyar miniszterelnök. Majd arra a kérdésre, hogy akkor felhívja-e, azt mondta, nem, mert nincs rá oka.
„De bármikor felhívhatnám. És szerintem bármikor hajlandó is lenne beszélgetést folytatni. Azonban jelenleg nem lenne helyénvaló felhívni. Miért is tenném? Mi komoly emberek vagyunk. Ha felhívjuk egymást, akkor az azt jelenti, hogy valamit el szeretnénk érni. Ha az embernek nincs valamilyen ajánlata, ha nincs elképzelése, akkor miért beszélgetnénk?”
– tette fel a kérdést. Orbán Viktor szerint a probléma az, hogy Magyarország nem elég erős Európában ahhoz, hogy az eseményeket a béke irányába terelje. Ezért tehát nincs értelme, hogy felhívja Putyint.
Orbán Viktor a Prigozsin-lázadásról: Nincs okunk arra, hogy változtassunk Magyarország külpolitikájánKijev figyelmeztette Budapestet, hogy gyorsan hagyjon fel az ukránellenes szólamokkal