A kötelező tagság megszüntetése, és az ezzel járó létszámcsökkenés azzal járt, hogy már nem minden választási körzetben marad annyi tag, amennyi a régi működési szabályzat szerint kell ahhoz, hogy küldöttet választhassanak. Így ők képviselő nélkül maradnának, sőt nem is lennének tisztségre választhatók.
Az elavult választási szabályzatot viszont már nem tudták hozzáigazítani a megváltozott körülményekhez, mert ahhoz az országos küldöttgyűlés döntése kellett volna, amihez viszont szükség lenne azokra az új küldöttekre is, akiket a régi szabályzat szerint már nem tudnak érvényesen megválasztani.
Ez a csapdahelyzet végeredményben azzal fenyeget, hogy ha a kormánynak tavasszal nem is sikerült szétverni a kamarát, ezt majd megteheti az őszi tisztújítással kapcsolatban néhány orvos, egy feloldhatatlan legitimitási vitával.
– Az országos elnökség ebben a helyzetben tehetetlen
– közölte a Népszavával Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara elnöke, aki szerint az ugyanakkor megengedhetetlen, hogy ne minden tag élhessen az aktív és a passzív választójogával. Erre az lehet a megoldás, hogy átszabják az érintett területeken a választókerületeket. Ezt pedig – az alapszabály szerint – a választókerület elnökségének a javaslatára a területi szervezet közgyűlése hagyhatja jóvá, tehát ezeknek a döntéshozó fórumoknak kell határozniuk az új választókerületekről. Amíg ez a folyamat lezajlik, addig az érintett területeken fel kell függeszteni a már zajló kamarai választásokat.
Kincses Gyula hozzátette:
ahol megszűnik egy választókerület, ott a tagokat vagy szétosztják más választókerületek között vagy összevonhatnak két egymás mellett lévőt, de akárhogy is döntenek, azokban a kerületekben is fel kell függeszteni a választást, amelyek a befogadók lesznek.
Hiszen, ha addigra ott lezajlik a választás, akkor hiába csapják hozzá a kis kerületet, az oda tartozó új tagok az idén már nem tudnak választani, vagy nem lesznek választhatók.
A kamara elnöke közölte azt is, hogy e megoldási lehetőségről kedden levélben tájékoztat minden területi szervezetet.
Az Orbán-kormány jogszabály-módosítással kényszerítené a háziorvosokat az OMSZ szervezte ügyeletbeTávozó MOK-alelnök: Most érkeztünk el oda, hogy az elnökségen belüli véleménykülönbségeket nem tudtuk áthidalniMagyar Orvosi Kamara: Elfogadhatatlan az új etikai kódex