FIFA;Arsene Wenger;Gianni Infantino;

Ha a módosítást előbb bevezetik, akkor az előző idényben Sébastien Haller gólja érvényes a Mainz ellen 2-2-re végződött bajnokin, és a Dortmund megnyerhette volna ezzel
a Bundesligát

- Megváltoztatnák a lesszabályt a támadó csapatokért, de nem mindenkinek tetszik az ötlet

A statisztikák viszont azt mutatják, nem lesz sokkal több gól. 

Megosztó szabályváltozás tesztelésébe kezd a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA), amely a támadó futballt segítve módosítana a lesek megítélésén. Arsene Wenger, a FIFA Szabályalkotó Testületének (IFAB) alelnöke 2021 márciusában prezentálta ötletét Gianni Infantino FIFA-elnöknek, miszerint a támadó játékos csak akkor legyen lesen, ha teljes testével megelőzte az utolsó védőt.

„Azt akarjuk, hogy a labdarúgás napról napra támadóbb legyen” – szögezte le Infantino, aki hozzátette, a szabály jelenleg vizsgálati szakaszban van.

A londoni Arsenalt több mint két évtizeden át irányító Wenger állítólag abban reménykedett, hogy már a katari világbajnokságon életbe lép a módosítás, ám a tesztidőszak még csak most veszi majd kezdetét.

A futballban a lesszabályt 1925-ben vezették be, egyesek szerint a mostani módosítás pedig akkora horderejű lehet, mint amikor 1992-ben megtiltották a kapusoknak, hogy megfogják a hazaadott labdát. Az új szabály ötlete egyébiránt egy angliai tanulmányon alapul, miszerint az öt-hat centiméteres lesek kiszűrésével a kérdéses szituációk száma megfeleződne, mérkőzésenként négyről kettőre csökkenne, azaz hosszútávon az akciók és gólok számának emelkedését jelentené.

A szabályváltozás első hallásra megosztónak tűnik, lapunk a 24-szeres magyar válogatott középső védő Hrutka János véleményét kérte ki a kérdésben.

„Próbálják a támadó futballt segíteni, de semmi olyan érdemi változást nem látok, ami bármit befolyásolna az eddigiekhez képest. Ezentúl máshova rajzolják majd a vonalat, de itt most centikről beszélünk. Ez szerintem védői oldalról helyezkedésben és játékfelfogásban sem fog változást hozni, és gól sem lesz sokkal több ennek köszönhetően” – jelentette ki a német Kaiserslauternnel bajnoki nyerő középső védő.

A Ferencvárossal további három bajnoki címet ünneplő futballista arra is felhívta a figyelmet, hogy a kétes szituációkat ezután is tovább fogják engedni a játékvezetők.

„Rengetegszer előfordul, hogy egy leshelyzetet elengednek és lesz belőle egy szöglet. Megint a támadó csapat jön, így a védekező csapat kárára döntenek – ezekre a helyzetekre sem jelent megoldást ez a szabályozás” – tette hozzá Hrutka János.

A Bayern München csatára, Thomas Müller a Bildnek azt nyilatkozta, szerinte van épp elég gól, nem kell feleslegesen mesterségesen még többet kreálni. A német sportnapilap a Hertha BSC magyar vezetőedzőjét, Dárdai Pált is megkérdezte, aki úgy fogalmazott: lényegtelen, hogy a leshelyzet meghatározásában csak egy testrészről vagy az egész testről van szó, mivel a meglévő videóbizonyítékok ellenére is vannak vitatott döntések.

A Bild arra is felhívta a figyelmet, ha a módosítás már életbe lépett volna, akkor az előző idény végén Sébastien Haller gólja érvényes lett volna a Mainz ellen 2-2-re végződő bajnokin. A 29 éves francia csatár a 93. percben még 2-1-es állásnál talált be, végül a Dortmund egy perccel később valóban kiegyenlített. Amennyiben a játékvezető megadta volna Haller gólját, akkor a Dortmund megnyerhette volna a meccset, ezzel együtt pedig a bajnokságot is.

Az angol élvonalbeli bajnokságban a magunk mögött hagyott szezonban átlagosan 2.85 gól született a mérkőzéseken – ez pedig a legmagasabb, amióta Premier League-nek nevezik az első osztályt. A 2022/23-as angol idényben a videóbíró 35 gólt vett el néhány centis les miatt, viszont 14-szer a támadó csapat javára ítélt, noha a játékvezető lest jelzett. Ez azt jelenti, hogy 21 találattal születhetett volna több gól, ezáltal a 2,85-ös gólátlag 2,9-re módosult volna.

A megosztó szabályváltozást a nyáron Svédországban fogják tesztelni U21-es és U19-es férfi és női meccseken, aztán pedig szakaszosan Olaszországban és Hollandiában próbálják ki, ám arról nincsenek információk, milyen mérkőzéseken. A FIFA a tapasztalatokat kiértékelve fog dönteni a változtatás sorsáról.

Állítólag „történelmi” volt az FTC előző szezonja, de akkor minek kell nevezni Albert Flórián Aranylabdáját vagy a százszázalékos, illetve 140 gólos ferencvárosi bajnokságot?