program;felmérés;Újpest;diákok;trauma;abúzus;

A múlt ősszel készült felmérés rávilágított, hogy fájdalmasan sok a traumatizált gyerek

- Fiatalokat segítő központot hoz létre Újpest, miután sokkoló eredményeket hozott a felmérés a kerületi diákokat ért verbális, fizikai és szexuális erőszakról

A felmérésben kérdezett gyerekek 26 százaléka számolt be szexuális bántalmazásról, 21 százaléknyian pedig fizikai bántalmazásról. Bár a kérdőív anonim volt, mégis többen ráírták a papírra a teljes nevüket.

– Az önkormányzat nem vette félvállról a felmérés eredményeit és átfogó programot dolgozott ki, hogy segítsen a diákoknak. A politikát félretéve sikerült összefogni a tankerületnek, az önkormányzatnak és a kerület szakembereinek. Terveink szerint az önkormányzat hamarosan megnyitja az Újpesti Felhőn Szállók Központot, ahol pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek segítségével egyéni és személyes traumafeldolgozás zajlik majd különböző terápiás módszerekkel. Emellett kerületi szakemberek, civil szervezetek fogják segíteni a terápiás munkát – mondta lapunknak Bedő Katalin, Újpest kultúráért, oktatásért, társadalmi kapcsolatokért felelős DK-s alpolgármestere.

Az önkormányzat azután döntött a speciális központ létrehozásáról, hogy riasztó képet festett a városrészben élő fiatalok helyzetéről egy kerületi felmérés, amelyben többek között bántalmazásról, elhanyagoltságról, családi problémákról kérdezték őket. Az anonim, kérdőíves felmérésen a kérdések között szerepelt például az: Tapogatott, simogatott, szexuálisan bántalmazott egy felnőtt, vagy nálad 5 évvel idősebb személy? Az újpesti rendőrség és az önkormányzat szakértőinek koordinálásával még tavaly kérdeztek meg több mint ezer, 9-12. osztályos tanulót, s bár még csak részeredmények állnak rendelkezésre, már ezek is lépésre sarkalták a városrész vezetését. Nem véletlenül: az eddig összegzett 418 kérdőív is sokkoló eredményeket hozott.

– A felmérésében kérdezett gyerekek 26 százaléka számolt be szexuális bántalmazásról, 21 százalék pedig fizikai bántalmazásról – emelte ki a felmérés egyik legmegdöbbentőbb eredményét Bedő Katalin.

Hét fiatal mindent leírt

A kutatásból kiderült az is, hogy a kérdezett diákok 47 százalékát bántalmazták már verbálisan. Érzelmi elhanyagolásról a tanulók harmada, fizikai elhanyagolásról 23 százaléka vallott. A gyerekek negyede élt át családon belüli veszteséget, ami jelenthet válást, vagy az egyik szülő halálát. 23 százalék pedig szemtanúja volt már családon belüli erőszaknak. Függőségről a családban 25 százalék, míg mentális zavarról, pszichiátria betegségről 32 százalék számolt be. A kérdezettek 8 százaléka jelezte, hogy családtagja volt már börtönben, vagy most is épp büntetését tölti.

– A probléma súlyosságáról nem csak a számok árulkodnak, hanem az is, hogy bár a kérdőív anonim volt, mégis többen ráírták a papírra a teljes nevüket, mintegy segélykiáltásként. Ezen túl hét fiatal részletesen leírta, mi történt vele– hívta fel a figyelmet Bedő Katalin.

Az alpolgármester egy olyan esetről is beszámolt, amikor a felmérés mutatott rá, hogy azonnal be kell avatkozni: – Kisgyermekkori bántalmazás elfojtása került a felszínre az egyik viselkedési és tanulási zavarral küzdő diáknál, akinél már az önsértések különböző formái is megjelentek. Az osztályfőnökkel, az iskolapszichológussal, a fejlesztő pedagógussal és az egyik szülő sikeres bevonásával, úgy tűnik, sikerül normalizálni a helyzetét, és elkezdődhet vele a közös munka.

Nem akartak hónapokat várni

Az alpolgármester szavai szerint a felmérés rávilágított arra: tarthatatlan volt az a helyzet, hogy hónapokat kell várni pszichológusra, gyermekpszichiáterre, esetleg pszichoterápiára. Ezért döntöttek úgy, hogy létrehoznak a kerületben egy olyan központot, amely gyors, hathatós segítséget tud nyújtani. Ha minden az önkormányzat tervei szerint alakul, akkor már ősztől megnyílik a központ, amely a kerületben már működő, fiatalokat segítő Újpesti Felhőn Szállók programról kapta a nevét. Emellett olyan újszerű, modern eszközöket is fejlesztenek, amelyek segítségével a rászoruló fiatalok talán könnyebben tudnak, mernek segítséget kérni.

– Elbírálás alatt van pályázatunk, amiben terveink szerint megvalósul egy mobilapplikáció és az internetes bántalmazások ellen egy védelmező chatbot, 

azaz számítógépes „robot”. Ezeken keresztül talán könnyebb kapcsolatban kerülni a segítségre szorulókkal, akiket aztán a digitális térből próbálhatunk már tovább terelni a személyes térbe – mondta Andula Zsuzsanna az újpesti önkormányzat ifjúsági referense.

A miniszterelnök szereplése kiváló elegye volt a tahóságnak, az önteltségnek és a gyávaságnak – értékelte Síklaki István szociálpszichológus a miniszterelnök és Hadházy Ákos ellenzéki képviselő minapi csörtéjét. Ami a szociálpszichológus szerint fájdalmasan hiányzott a kormányfő viselkedéséből, az a méltóság.