bíróság;Debrecen;akkumulátorgyár;CATL;

Döntött a Fővárosi Ítélőtábla, mérlegelni kell a debreceni akkugyár-beruházás azonnali leállítását

A másodfokon eljáró bíróság törölte az elsőfokú döntést, amely elutasította az akkugyár elleni kérelmeket.

Másodfokú végzésével megsemmisítette a Fővárosi Ítélőtábla azt a korábbi bírósági döntést, amelyben a Debreceni Törvényszék megtagadta a kínai CATL 3000 milliárdos debreceni óriásberuházásának leállítását. Ez azt jelenti, hogy az elsőfokú bíróságnak új eljárást kell lefolytatnia arról, hogy környezetvédelmi szempontok miatt leállítja-e az Orbán-kormány által kiemelt beruházássá nyilvánított akkugyár-építést - írja a 24.hu.

A lap úgy tudja, hogy a brutális víz- és energiaigényű CATL környezethasználati engedélyét összesen hat magánszemély és két civil szervezet támadta meg a bíróságon. Az egyik magánszemély azonnali jogvédelmet is kért a bíróságtól, vagyis azt, hogy a per ideje alatt a kínai vállalat ne folytathassa az építkezést.

Az egyik legutóbbi debreceni tárgyaláson kiderült, hogy a környezethasználati engedély felülvizsgálatára időben leadott hét keresetből egyet már kizártak, mivel az a bíróság szerint nem felelt meg a perindítás jogi feltételeinek. A többi keresetet még vizsgálják.

A Moczok Gyula által kért azonnali jogvédelem elutasításában a Fővárosi Ítélőtábla kifogásolta, hogy „az elsőfokú bíróság nem végezte el Debrecen csúcsidőszakban történő vízellátásának ellátásbiztonsága közvetlen veszélyével kapcsolatos mérlegelést.” Ezért rögzítették, hogy „az új végzés meghozatala során az elsőfokú bíróságnak (…) az arányosság elve alapján, a közérdek és valamennyi fél szempontjából azt kell mérlegelnie, hogy az azonnali jogvédelem elmaradása nem okoz-e súlyosabb hátrányt, mint amilyennel az azonnali jogvédelem biztosítása járna. A felek szempontjai mellett figyelemmel kell lennie (…) a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás megvalósításához, valamint (…) Debrecen város közműves vízellátása ellátásbiztonságához fűződő közérdekre egyaránt.”