Feltétlenül fontos és szükséges, hogy készüljenek filmek a magyar történelmi múltról - hangsúlyozta Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Tusnádfürdőn a 32. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktáborban rendezett programon a Blokád - és ami mögötte van címmel rendezett pódiumbeszélgetésen.
A Blokád a NER kurzusfilmje, rendezője, Tősér Ádám nemrég az alkotásáról írt nem túl hízelgő kritika miatt inzultálta munkatársunkat, Csákvári Gézát. Nem világos, hogy a pódiumbeszélgetés megrendezésében ennek volt-e szerepe, Gulyás Gergely mindenesetre azzal mentegette a Blokádot hogy ha egy filmnek nincs aktuálpolitikai szaga, a hatalom általi megfertőzöttséget sikerül elkerülni – ami jelen esetben szerinte sikerült –, akkor lehet a rendszerváltozás időszakáról is filmet alkotni. A rendszerváltoztatás mostanra talán olyan távlatokba került, hogy nem közvetlen aktuálpolitikai a megítélése, és az akkori történésekre objektíven lehet tekinteni – fűzte hozzá.
Bocsánatot kért a Blokád rendezője a Népszava újságírójától, akit fellökött és megfenyegetett„Olyan feszültség van a filmszakmában amely bármikor robbanhat”Kétséges, hogy utóbbi sikerült-e a miniszternek, Göncz Árpád néhai államfőről legalábbis felmondta a fideszes szólamokat. Szerinte a néhai SZDSZ-es politikus az alkotmányt sem tartotta tiszteletben, ha az őt jelölő párt érdekei ezt kívánták. – Ennél súlyosabb állítás egy köztársasági elnök esetében nem fogalmazható meg – idézte az MTI a minisztert, aki úgy összegzett: Göncz Árpádot életútja méltóvá tette az államfői posztra, de elnöki tevékenységével méltatlanná vált arra.
Kónya Imre ügyvéd, volt MDF-es belügyminiszter arról beszélt, legfőbb ideje volt elkészíteni a filmet. Most, amikor olyan lesújtó az emberek véleménye a politikusokról, jó tudni, hogy éltek olyan emberek, akik egész életüket a nemzet szolgálatának szentelték – fogalmazott. Antall József néhai miniszterelnök életében nem volt egyetlen olyan momentum sem, amely miatt egy kicsit is szégyenkezni kellene, fontos, hogy egy ilyen emberről film készült. Az alkotás méltó emléket állít Göncz Árpádnak is.
Köbli Norbert, a film forgatókönyvírója a maga hozzászólásában arról beszélt, Antall József az ő értékelése szerint anakronisztikus figura, a gondolat, a szó, a tett egységet képzett nála. Válság van az országban, a kormányfőt rákkal műtik, és úgy kellene kezelnie a válságot, hogy a rendőrség és a hadsereg kihátrál mögüle, de felnőtt a feladathoz és megoldotta a helyzetet – méltatta Antall József alakját, hozzáfűzve, megpróbálták a nézővel elhitetni a valóságot.
Göncz Árpád esetében is keresték a karakter igazságát, a róla szóló egyetlen könyvet is elolvasta – tette hozzá Köbli Norbert, megjegyezve, beszédesebbek a hiányok, mint a tartalmak. A néhai államfőt rejtőzködő figuraként jellemezte, aki egy titok, egy talány volt.
Göncz Árpád hazaárulásra készülő, bomlott elméjű gonosz, Antall József hős a NER új kurzusfilmjében