Van fél éve a magyar cégeknek, háztartásoknak, hogy felkészüljenek a következő évre. Magyarország olyan költségvetésű ország, ahol fél évvel a hatálybalépés előtt a vállalkozások már világosan látják, milyen keretek között tudnak működni és tervezni - jelentette ki a pénzügyminiszter a Világgazdaságnak adott interjújában.
Varga Mihály a kormányközeli lapnak elmondta, hogy idén tavasszal már elindult egy fordulat, az idei év második felében pedig a gazdaság növekedési pályára fog állni, így 2024-ben már egy nagyobb ütemű, 4 százalék körüli GDP bővülés jó eséllyel elérhető. Lendületesen jönnek a külföldi befektetések, a beruházási rátánk az unióban a legmagasabb, az export rekordot dönt idén, a munkaerőpiac feszes - fűzte hozzá.
Varga Mihály az interjúban arról is beszélt, hogy valószínű, euróval egyszerűbb lett volna a tavalyi év. – Már az is egyszerűbbé tette volna a tervezési munkát és a finanszírozást, ha az ERM–2 rendszer tagjai vagyunk. (...) Érdemes viszont hangsúlyozni, hogy az euró nem csodaszer, nem ettől lesz jobb vagy rosszabb egy gazdaság állapota – mondta erről.
Túlságosan derűlátó az Orbán-kormány, recesszióban marad a magyar gazdaságKitért arra is, hogy a magyar államháztartás első félévi magasabb hiánya három okra vezethető vissza, és mindegyik az év elején teljesített nagyobb kiadások következménye. Az első ok a Vodafone és a Posta Biztosító megvásárlása, egyszeri tételeket jelent, stratégiai okokból volt erre szükség. A másik ok a rezsivédelmi kiadások téli időszak végi teljesítése, mivel az év elején kellett a közintézmények rezsiköltségéhez nagyobb mértékben hozzájárulni, ami jelentősen növelte a kiadásokat. A harmadik ok pedig a 13. havi nyugdíj kifizetése, ami 460 milliárd forintos kiadást jelentett. Ez a három tétel jelentősen megnövelte a hiányt az év elején, viszont mivel ezek kifutottak, a második félévben nem kell hasonlókat teljesíteni.
Kínai bankok segítettek Orbán-kormánynak a Vodafone megvásárlásábanA tárcavezető beszélt az inflációs helyzetről is. Mint mondta, a vállalatok és háztartások gyorsan és rugalmasan alkalmazkodtak a helyzethez, fogyasztást csökkentettek, alternatív fűtési megoldást kerestek, és a rezsivédelem is segített. Az alacsonyabb fogyasztás kárát persze megszenvedi az államkassza, kevesebb az adóbevétel, ám ez azt is jelenti, hogy az infláció gyorsabban csökkenhet a vártnál.
Ellentmondanak az adatok az Orbán-kormánynak, a környező államokhoz képest is nagyon magas a magyar inflációA megszorítás kifejezésről szólva kijelentette, mindig lesznek olyanok, akiknek mindenről ugyanaz jut eszükbe, a baloldal általában a megszorítások logikájában gondolkodik - majd itt egy kiadós gyurcsányozás következett.
A politikus kijelentette, jövőre érezhető reálbér-növekedés lesz, a nyugdíjak az értéküket megtartják. Nyugdíjas honfitársainknak nem csak a nyugdíjak értékállóságát garantáljuk, hanem a nyugdíjprémium kifizetésével a reálértéken is igyekszünk plusz segítséget adni - vélekedett. Amennyiben 4 százalékos lesz a növekedés, akkor tudnak nyugdíjprémiumot is fizetni. Összességében javuló gazdasági környezet segíti a családokat, a vállalkozásokat. Magyarország gazdasági kilátásai kedvezőek - összegzett Varga Mihály.
Kiugró a magyar államháztartási hiány, újabb megszorításokra lesz szükség