A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) szerint törvénysértő az Országos Bírói Hivatal (OBH) a Schadl-ügy nyomán indított vizsgálatáról szóló jelentés „korlátozott terjesztésű” minősítése, azaz titkosítása – írja a 444, miután a portálnak megküldte az erről szóló határozatot Vasvári Csaba bíró, az OBT korábbi szóvivője. Az ügyről a Népszava is beszámolt korábban, amelyben Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke 2021 májusában bosszúhadjáratot indított egy, az útjában álló bíró ellen, és a lehallgatási jegyzőkönyvek alapján amikor megpróbálta kijárni a bíró kirúgását, az igazságszolgáltatás legfelső szintjein nem ajtót mutattak neki, hanem fogadták.
A Transparency International Magyarország erre közadatigénylést nyújtott be a titkosított OBH-jelentés nyilvánosságra hozatala érdekében, majd annak elutasítása után pert indítottak, s a bíróság a NAIH-tól kért állásfoglalást. Ugyanakkor Vasvári Csaba is az adatvédelmi hatósághoz fordult.
A jelentés titkosítása törvénysértő, mivel ahhoz nem fűződik semmilyen közérdek, ráadásul Senyei György, az OBH elnökének eljárása a formai követelményeknek sem felelt meg. Ha a NAIH határozatát Senyei 60 napon belül nem támadja meg bíróságon, szeptember 6-án a minősítés megszűnik
– szűrte le a dokumentumból a lap.
Az OBH-vizsgálat végül a kirúgatási kísérlet után indult, amelynek érdekében Schadl telefonon és személyesen is beszélt Senyei György Barnával, aki megszervezett neki egy találkozót Tatár-Kis Péterrel, a Fővárosi Törvényszék elnökével. – Egyik bírósági vezető sem utasította el a bírói függetlenségre hivatkozva Schadl megkeresését, sőt, Tatár-Kis azt mondta Schadlnak, az illető bírót nem tudja kirúgni, „azonban visszavonhatja csoportvezetői megbízását, és tehet arról, hogy ne érezze jól magát a munkahelyén” – írta lapunk még 2022 januárjában. Akkori információnk szerint a bíró a PKKB csoportvezetője maradt, de ezzel együtt a történtek felvetik az Alaptörvényben rögzített bírói függetlenség sérelmét.
A 444 korábbi cikke nyomán az OBH közleményben tagadta, hogy Schadl ki akart volna rúgatni egy bírót, de azt elismerték, hogy Senyei közbenjárt Tatár-Kisnél, hogy fogadja Schadlt. Tatár-Kis is elismerte a találkozó megtörténtét, leszögezve, hogy a betámadott bíró ellen se fegyelmi, se más eljárás nem indult. Nem túl meglepő módon a Fővárosi Törvényszék belső vizsgálata is mindent rendben talált. Ezután bízott meg célvizsgálattal az OBH elnöke egy háromtagú bizottságot, amelynek jelentését végül saját maga titkosította.
Schadl György szólt, hogy ki akar rúgatni egy bírót, az OBH elnöke elfelejtette kikérni magának a sértéstVizsgálatot indítanak, miről is beszélt Schadl György a Fővárosi Törvényszék elnökével