Parlament;NATO;Svédország;rendkívüli ülés;Kövér László;

- Kövér László összehívja hétfőre a parlament rendkívüli ülését, de a kormánypártok simán bojkottálhatják

Az ellenzéki frakciók összesen hat napirendi pontot javasoltak, köztük Svédország NATO-csatlakozásának az ügyét.

A Házbizottság csütörtöki ülésére Kövér László házelnök olyan előterjesztést nyújtott be, amely az ellenzék 49 képviselője kezdeményezésének megfelelően július 31-ére, hétfőre hívná össze a parlament rendkívüli ülését – írja a hvg.hu.

A házelnök egyébként nem tehet mást, miután az előírt 40-nél több, összesen 49 ellenzéki képviselő kezdeményezte, hogy a nyári szünet ellenére üljön össze a törvényhozás. Az ellenzéki frakciók összesen hat napirendi pontot javasoltak:

  • a Svéd Királyságnak az Észak-atlanti Szerződéshez való csatlakozásáról szóló Jegyzőkönyv kihirdetéséről szóló kormány-előterjesztés;

  • az Orbán kormány által tervezett megszorítások miatt a magyar családok megsegítése érdekében szükséges intézkedésekről szóló DK-s javaslat;

  • a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló 2021. évi IX. törvény összeférhetetlenségi szabályok szigorítása érdekében történő módosításáról szóló DK-s javaslat;

  • az Erasmus- és a Horizont-programok finanszírozásának biztosításáról szóló Jobbik-javaslat;

  • a Magyarország klímavédelmi vállalásainak erősítéséről szóló Párbeszéd-javaslat;

  • és a klímavédelemről szóló 2020. évi XLIV. törvény szélerőművek létesítése érdekében szükséges módosításáról szóló Párbeszéd-javaslat.

A portál azt írja, a Házbizottság csütörtöki ülése elé kerülő tervezet szerint

a fenti napirendi listával, változatlan dátummal és tartalommal javasolja összehívni Kövér László a rendkívüli ülést, hétfőn, 13 órás kezdettel.

Azonban – mint azt a hvg.hu is kiemeli – szinte biztos, hogy a napirend előtti felszólalások elhangzása után véget is ér majd az ülés, még mielőtt érdemben elkezdődhetne, mivel a napirend elfogadásához szükség lenne kormánypárti képviselők szavazatára is. A Fidesz-KDNP korábbi gyakorlata pedig az, hogy politikusai távolmaradással bojkottálják az ülést, így az határozatképtelenség miatt végül meghiúsul.

Úgy tűnik egyébként, hogy a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló döntés különösebben nem sürgős a kormánynak. Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának fideszes elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta, ő továbbra sem látja szükségét a rendkívül parlamenti ülés összehívásának.

„Fölhívnám a figyelmet arra, hogy október elsején fog összeülni a török nagy nemzetgyűlés, és az október 1-jét követő ülésszak napirendjében kiemelt prioritásként kívánja szerepeltetni a svéd NATO-csatlakozás ratifikációjának a kérdését”

– mondta, hozzátéve, „mi szeptember közepén megkezdjük a munkát”.

Rajta kívül még két európai politikust jutalmaztak a legmagasabb, öt emojis eredménnyel.