;

EU;személycserék;egyetemek;kormánypárti politikusok;alapítványi kurátorok;NER-elit;

Az Erasmus-program újraindítása továbbra is bizonytalan

- Az alapítványi egyetemek kuratóriumai ma is tele vannak fideszesekkel és NER-es üzletemberekkel

Az újabb kuratóriumi körkép csak megerősíti, érdemi változás nincs, a politikai és a gazdasági szereplők markukban tartják a felsőoktatást.

Távoztak ugyan a miniszterek az úgynevezett modellváltó, alapítványi fenntartású egyetemek kuratóriumaiból februárban – az Európai Unió ráhatására, a leállított Erasmus-program újraindításának reményében, majd Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter bejelentése nyomán, de jócskán maradtak ezekben a testületekben fideszes pártpolitikusok, parlamenti képviselők, tisztségviselők, polgármesterek, akik közül egyetlen egy ellenzéki kötődésű szerepel a névsorokban – derült ki a Telex összeállításból, amely azt is megállapította, hogy a személycserék lényege, hogy a kormányzati emberek helyére vezérigazgatók és NER-es üzletemberek jöttek.

 A Corvinus Egyetem kuratóriumában az átalakításának bejelentéséig tag volt György László is, aki jelenleg kormánybiztosként tevékenykedik, helyére Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója érkezett., aki  Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumát is erősíti.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemről két jelenlegi miniszternek is mennie kellett, helyettük Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke, illetve a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara alelnöke és Potori Norbert, az Agrárközgazdasági Intézet kutatási igazgatója, az MTA Agrárközgazdasági Bizottság választott tagja érkezett. egyikük sem pártpolitikus. A kuratóriumi elnök viszont nem más, mint Csányi Sándor OTP-elnök, aki egyben a Soproni Egyetem kuratóriumát is vezeti.

A veszprémi központú Pannon Egyetem kuratóriumában  Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter helyére Birkner Zoltán érkezett, aki a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke volt. Ő sem politikus, de bekerült a kuratóriumba Szabadics Zoltán is, aki a K-Monitor adatbázisa szerint a Szabadics Közmű- és Mélyépítő Zrt.-n keresztül rendszeres szereplője az állami közbeszerzéseknek, cége Mészáros Lőrinc rendszeres konzorciumi partnere.

Az Óbudai Egyetem kuratóriumából Varga Mihály pénzügyminiszter helyére Nagy Zoltán, a Gránit Bank Zrt. vezérigazgató-helyettese érkezett. A Gránit Bank többségét Tiborcz István, a miniszterelnök veje 2021-ben vásárolta meg. A kuratórium vezetését egy régi fideszes politikus, Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere vette át.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestereCser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestereCser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestereCser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestereCser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere

A győri központú Széchenyi István Egyetem kuratóriumában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helyére Hetzmann Béla, a Rába Járműipari Holding Nyrt. elnök-vezérigazgatója került, akinek ugyan nincs pártpolitikai kötődése, viszont tagja maradt a testületnek Dézsi Csaba András, Győr kormánypárti polgármestere, a felügyelőbizottságban ül Tarlós István volt főpolgármester, a kuratórium elnöke pedig Palkovics László volt technológiai és ipari miniszter.

A Miskolci Egyetem kuratóriumából a miniszteri székből jövő hétfőn távozó Varga Judit helyére szintén Világi Oszkárt, a Mol vezérigazgató-helyettesét nevezték ki. A kuratóriumnak Győrhöz hasonlóan itt is tagja a polgármester, Veres Pál, aki viszont az egyetlen ellenzéki politikus az egész egyetemi alapítványi rendszerben.

A Szegedi Tudományegyetem kuratóriumában Lantos Csaba energiaügyi miniszter helyére Jászai Gellértet, a NER egyik fő üzletembere, a 4iG vezérigazgatója érkezett. Jelenleg is ott ül Trócsányi László fideszes EP-képviselő. A Pécsi Tudományegyetemen pedig a miniszterelnöki főtanácsadó, Szili Katalin aki korábban lemondott a miniszterelnöki megbízotti posztjáról, hogy maradhasson, miközben ugyanazok a jogok illetik meg, és ugyanazokat a feladatokat látja el.

A Dunaújvárosi Egyetemen megtarthatta elnöki helyét Süli János korábbi miniszter, jelenleg is Fidesz–KDNP-s országgyűlési képviselő, és maradt a Fidesz–KNDP-s Szólláth Tibor, Hajdúnánás polgármestere is, mint ahogyan a Nyíregyházi Egyetemen is tag maradt Kovács Ferenc fideszes polgármester. Itt tevékenykedik Schanda Tamás, aki jelenleg a KDNP II. kerületi szervezetének elnöke, de Mészáros József a KDNP pártalapítványának az elnöke is. Az Állatorvostudományi Egyetemen maradt a volt földművelésügyi miniszter Fazekas Sándor, aki jelenleg is a Fidesz országgyűlési képviselője, a Neumann János Egyetem kuratóriumában továbbra is ott van Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke.

Az Orbán-kormány Nyíregyházán is kipárnázta az ázsiai befektetőknek szánt utat: előbb 54 milliárd, majd 138 milliárd forinttal segítette a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei nagyváros ipari parkjának infrastrukturális bővítését.