Kúria;aktivista;előállítás;rémhírterjesztés;

- Egy évvel halála után mondta ki a Kúria, hogy jogellenes volt a mozgássérült momentumos aktivista előállítása

Rémhírterjesztés miatt jelentette fel Gyula fideszes polgármestere, egy néhány szavas Facebook-kommentjéért.

„A nyomozóhatóság hibát követett el, amikor a rendőrségről szóló törvény egyik paragrafusára hivatkozva indokolta meg az előállítást. Ugyancsak hibázott a Szegedi Törvényszék, amely a nem megfelelő jogszabályi helyre való hivatkozást nem vette észre”. Többek közt ez olvasható a Kúria jogerős ítéletének azon végzésében, amelyet a Magyar Narancs idézett.

Korábban mi is beszámoltunk róla, hogy 2020. május 13-án kora reggel házkutatást tartottak nála. A férfi a Momentum tagjaként és a Kossuth Körök gyulai vezetőjeként vált ismertté. Csóka-Szűcs Jánost rémhírterjesztés gyanúja miatt előállították, kihallgatták, majd néhány órával később úgy engedték el, hogy nem is szállították vissza otthonába.

Az eljárás alapja egyébként egy valós információ volt, miszerint a koronavírus-járvány miatt teljesen kiürítették a gyulai kórházat. Ekkor 1170 ágy volt az intézményben és súlyos betegeket is hazaküldtek. Az eset nagy nemzetközi visszhangot váltott ki, még Giuseppe Conte akkori olasz miniszterelnök is felhívta és a támogatásáról biztosította férfit. Két nappal később aztán az ügyészség megszüntette az eljárást, mondván, nem történt bűncselekmény. Csóka-Szűcs János később kikérte az iratokat és akkor derült ki, hogy Gyula fideszes polgármestere, Görgényi Ernő tett ellene feljelentést. 

Később aztán bepanaszolta az eljárást, amelyet elsőfokon a Gyulai Rendőrkapitányság, majd néhány hónappal később a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság is elutasított. Így a Szegedi Törvényszék vizsgálta meg az ügyet. A bíróság szerint kriminalisztikai szempontból indokolt volt a rendőrség fellépése. Végül a Kúriára került az ügy, amely alaposan megváltoztatta a történtek megítélését, s egyben megsemmisítve a Szegedi Törvényszék ítéletét. Napokkal az eset után lapunk érdeklődésére azt mondta, kihallgatójával közölte, hogy szerinte nem követett el bűncselekményt, a rendőrség politikai megfélemlítést folytat ő pedig a továbbiakban csak az ügyvédje jelenlétében nyilatkozik. Szerinte a rendőrök amúgy korrektek voltak vele szemben és „látszott a véleményük az arcukon”. 

2022 novemberében Csóka-Szűcs János tragikus hirtelenséggel elhunyt. 

A férfit a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje képviselte az eljárás során. Győző Gábor szerint a Kúria döntése elvi jellegű is, hiszen egy eddig alkalmazott helytelen rendőrségi gyakorlatra hívta fel a figyelmet.

Hazánk politikai hátszéllel jutott be az amerikai vízummentességi programba, ám a privilégiumot könnyen elveszíthetjük, ha az Orbán-kormány nem ért a jelzésekből - állapította meg Simonyi András volt washingtoni nagykövet, aki katasztrófának tartaná mindezt.