pályázat;Zeneakadémia;Csák János;informatikai hiba;

Párhuzamos valóság a KIM-nél: informatikai hibával takaródzik a tárca

A Zeneakadémia rektori posztjára kiírt, új rektori pályázat hetekig párhuzamosan futott a visszavont pályázattal. A Kulturális és Innovációs Minisztérium megtalálta a hibást.

Mint arról lapunk is beszámolt: a kulturális és innovációs miniszter, Csák János a tiltakozások hatására szóban visszavonta a diszkriminatívnak tartott korábbi pályázatot a Zeneakadémia rektori posztjára, ám a minisztérium nem távolította el a kiírást a KÖZSZOLGÁLLÁS Portálról. Az Index információja alapján valaki a szerdai határidőig benyújtotta jelentkezését erre a korábbi, a miniszter által szóban visszavont pályázatra. A július 21-én megjelent új pályázati kiírás ugyanakkor nem a rendelet által előírt portálon, hanem a Belügyminisztérium Rendészeti, Vezetőkiválasztási, Vezetőképzési és Továbbképzési Főosztályának közszolgálati álláspályázatai között jelent meg. A pályázatot a KÖZSZOLGÁLLÁS Portálon is meg kellett volna jelentetni, azonos szöveggel.

A későbbi kiírás mintegy három hétig a vissza nem vont korábbi, július 3-iki pályázattal együtt párhuzamosan futott. A minisztérium az Indexnek most mindezt azzal magyarázta, hogy a KÖZSZOLGÁLLÁS Portálon informatikai hiba lépett fel és nem volt elérhető.

„Így a pályázatot másik felületen kellett közzétenni. A KÖZSZOLGÁLLÁS Portálon tovább kint maradnak a pályázati kiírások, de ez nem befolyásolja azt a tényt, hogy a július 21-én megjelent kiírás az egyetlen érvényes pályázat”

– írta a lapnak a tárca, amely levelében nem győzte hangsúlyozni: „legfőbb célja, hogy a Zeneakadémia a hozzá méltó nemzetközi helyét foglalja el ismét. Ugyanis a nemzetközi QS rangsorolásban 2016-ban még a 30. helyen szerepelt Zeneakadémia 2023-ra 21 hellyel hátrébb, az 51. helyre csúszott vissza.” Itt jegyeznénk meg: a globális felsőoktatási elemző, a Quacquarelli Symonds rangsorában a modellt váltott, alapítványi fenntartású egyetemek zászlóshajójának szánt Corvinus a kérdéses időintervallumban a gazdaságtudományi egyetemek között a 201-ik helyről a 351-ikre csúszott vissza.

A Zeneakadémia rektori pályázatát mindkét alkalommal úgy írta ki a miniszter, hogy azon az intézmény jelöltje ne tudjon elindulni, de a júliusban – egy törvénymódosítással – egyetemi tanárrá kinevezett Keller András karmester, zeneszerző, a Concerto Budapest művészeti vezetője megfeleljen annak. A HVG kiderítette: Karasszon Ágnes jogász, a Zeneakadémia rektori pályázatát kiíró tárca művészeti főosztályának vezetője egészen június elejéig a Concerto Akadémia Nkft. felügyelőbizottságának is tagja volt, amiért 100 ezer forint díjazásban részesült havonta. Úgy tűnik, a minisztériumban készültek a pályázatra, ezért sebtében megszüntették az összeférhetetlenséget, ám az tény, hogy egy magas beosztású minisztériumi dolgozó a pályázat előkészítése során még az egyik aspiránstól kapott – ha nem is túl nagy – fizetést.