Váratlanul elrendelte az összes regionális katonai toborzóközpont vezetőjének menesztését Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, miután súlyos visszaélésekre derült fény az intézményrendszer hatósági átvilágítása során. Az államfő a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács rendkívüli ülését követően, videóüzenetben jelentette be a döntést. Elmondta, hogy 112 ügyben indult büntetőeljárás és eddig 33 tisztségviselőt gyanúsítottak meg hivatali visszaéléssel, köztük azzal, hogy kenőpénzért cserébe felmentést adott szolgálatra behívott személyeknek vagy segédkezett külföldre csempészésükben. Megígérte, hogy minden korrupcióban érintett tisztségviselőt felelősségre vonnak.
Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a toborzóközpontok élére olyan személyeket kíván kinevezni, akik “pontosan tisztában vannak vele, hogy mit jelent a háború”, és tudják, hogy háborús időkben az ilyesfajta “cinizmus és megvesztegetések” hazaárulásnak számítanak. “Olyan harcosokra lehet bízni a rendszer irányítást, akik a fronton szolgáltak, vagy akik már nem maradhatnak a lövészárkokban, mert elvesztették egészségüket, végtagjaikat, de megőrizték méltóságukat és nincs bennük cinizmus” - fogalmazott az ukrán elnök. Közölte, hogy a leendő vezetők alkalmasságát a belbiztonsági szolgálat is ellenőrizni fogja.
Volodimir Zelenszkij: Olyan emberekre kell bízni a sorozást, akik megértik Ukrajna védelmének fontosságátA toborzótisztek lecserélésével a kijevi kormány saját közvéleménye és a nyugati partnerei felé is azt kívánja üzenni, hogy komolyan gondolja a korrupció ellen hirdetett zéró toleranciát. A drasztikus lépés meghozatalában egy közelmúltbeli botrány is közrejátszhatott: az ukrán Pravda napilap júniusban részletes cikkben tárta fel, hogy a odesszai hadkiegészítő parancsnoka, Jevgenyij Boriszov családtagjai a tavaly februárban elrendelt általános mozgósítás után gyanúsan meggazdagodtak - nyudíjas édesanyjának villa, feleségének irodahelyiség került a nevére a spanyolországi Marbellában, anyósa pedig luxusautókhoz jutott. Boriszovot már áprilisban felfüggesztették pozíciójából korrupciógyanú miatt és nyomozás indult ellene, múlt hónapban pedig előzetes letartóztatásba került.
A háború közepette viszont Ukrajna számára elengedhetetlenül fontos, hogy minél látványosabban és határozottabban lépjen fel az esetleges visszaélésekkel szemben, máskülönben a fronton harcoló katonák morálja és külföldi országok bőkezű támogatása is megcsappanhat.
A Kárpátaljával szomszédos nyugat-ukrajnai Ivano-Frankivszki területen pénteken egy nyolcéves kisfiú veszítette életét orosz rakétacsapásban. Kijevi közlések szerint Oroszország hiperszonikus rakétákkal intézett támadást egy térségbeli légibázis ellen, feltehetően az ukrán pilóták lehettek a célpontok, akik arra készülnek, hogy az F–16-os vadászgépek vezetésére való kiképzésre Nyugatra utaznak. Az ukrán légvédelem a négy Kinzhal rakétából egyet Kijev közelében lelőtt, a másik azonban a támaszponthoz közel fekvő családi házba csapódott bele.
Oroszország csütörtök este egy szállodára mért csapást a dél-ukrajnai Zaporizzsjai területen, ahol az ENSZ és segélyszervezetek képviselői vendégeskednek. A világszervezet is elítélte a támadást, amely ukrán közlések szerint egy áldozatot és további 16 sérültet követelt. Szakértők szerint Moszkva az akcióval a humantárius segélymunkásokat akarja megfélemlíteni. Az orosz védelmi minisztérium mindenesetre azzal a semmilyen bizonyítékkal nem alátámasztott állítással kísérelte meg igazolni a hadműveletet, hogy a hotel Ukrajna oldalán harcoló külföldi zsoldosok átmeneti állomáshelye volt.
Vágyálomnak bizonyult a gyors fordulat reménye, az oroszokat az áttörés sem kényszerítené tárgyalásokraKiürítik Kupjanszkot az ukránok az egyre hevesebb orosz támadások miatt