Orbán Viktor;állami segítség;Belügyminisztérium;Országos Roma Önkormányzat;

Orbán Viktortól kér segítséget az ORÖ

A roma nemzetiségi közfeladatok ellátására létrejött Országos Roma Önkormányzat az életben maradásáért küzd, amelyhez segítséget eddig senkitől nem kapott - véli Lakatos Oszkár, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnökhelyettese.

A helyzet mostanra odáig fajult, hogy anyagi források hiányában Magyarország legnagyobb lélekszámú nemzetiségének országos önkormányzata nem tudott megemlékezni a roma holokauszt emléknapjáról, nem tud eleget tenni adó- és járulékfizetési kötelezettségének, nem tudja fizetni hivatala, intézményei munkatársait és a külsős szakértőket, a rezsiköltségek kiegyenlítésére nincs fedezete, még a közgyűlés tagjainak tiszteletdíját sem tudja folyósítani – sorolta a problémákat Orbán Viktor miniszterelnöknek címzett levelében Lakatos Oszkár, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) általános elnökhelyettese. 

Szerinte alaptalanul tekintenek pártpolitikai érdekek kiszolgálójaként az ORÖ közgyűlésének tagjaira.

Lakatos Oszkár a törvényes működés érdekében és a közfeladat ellátásához szükséges támogatások ügyében fordult segítségért a kormányfőhöz. Felidézte, hogy számos egyeztetés történt a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkárságával az „ORÖ részére folyósított költségvetési támogatás visszafizetése” ügyében. Szükséges azonban rámutatni, hogy ezek a 2017, 2018. és 2019. évekre vonatkoznak – hívta fel a figyelmet az elnökhelyettes. A Belügyminisztérium, illetve jogelődje, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) által a korábbi programoknak (Híd a munka világába, vagy például Út a szakmaválasztáshoz) juttatott támogatások visszafizetését az ORÖ az aktuális év költségvetési támogatása terhére – részletfizetési megállapodások és a kormány engedélye alapján – teljesítette.

Évekkel később ezt szabálytalannak minősítette a Belügyminisztérium már említett államtitkársága, a tárca álláspontját pedig a roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos, Sztojka Attila is maradéktalanul osztja.

A fenti költségvetési támogatások visszafizetésére vonatkozó minisztériumi igény egyértelműen törvénysértő, nyílt támadás a kormány döntése ellen 

– állította Lakatos Oszkár. Emlékeztetett arra, hogy Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter 2016. májusában kormányinfón jelentette be: „részletfizetést engedélyezett a kormány az ORÖ-nek”. Ezzel egybehangzóan a Balog Zoltán által vezetett Emmi sajtóérdeklődésre közölte: „Az ORÖ a jogszabályok szerint részletekben fizeti ki a tartozását”.

Sztojka Attila kormánybiztos több alkalommal kijelentette, hogy a (roma) nemzetiségi önkormányzatokat minden eszközzel megvédi. Lakatos Oszkár levelében azt írja,

alappal feltételezi, hogy ez a kormány és a „Tisztelt Miniszterelnök Úr eltökélt szándéka is”.

Az elnökhelyettes bejelentette az ORÖ fizetésképtelenségét, több alkalommal fordult levélben a Belügyminisztériumhoz, megkereste a végrehajtásban eljáró adóhatóságot, azonban erőfeszítéseit eddig nem koronázta siker. Sőt – tette hozzá – az adóhatósági végrehajtás mellett bankszámláikon inkasszó van, a Belügyminisztérium több pert indított, az ORÖ harmadik negyedévre járó költségvetési támogatását visszatartják.

„A roma nemzetiségi közfeladatok ellátására létrejött Országos Roma Önkormányzat az életben maradásáért küzd, amelyhez segítséget eddig senkitől nem kapott” 

– állapította meg Lakatos Oszkár. A szóban forgó programok lezárása során a kormány segítő kezet nyújtott a magyarországi cigányság választott önkormányzatának, így magának a magyar roma társadalomnak is. Az ORÖ elnökhelyettese kéri a miniszterelnököt és a kormányt, korábbi döntésének megfelelően működjön közre abban:

  • az ORÖ ne fizesse többszörösen vissza a korábban már teljesített pénzösszegeket,

  • álljon helyre az országos önkormányzat finanszírozása,

hogy nemzetiségi közfeladatait ismét az elvárt szinten, a költségvetésében meghatározottak szerint el tudja látni.

„Sajnos, kénytelen vagyok hangsúlyozni, hogy levelem olyan segélykiáltás, amelyre ha nem érkezik segítség, a legnagyobb lélekszámú, államalkotó és politikai közösség részének tekintendő magyarországi roma nemzetiség országos önkormányzata nemcsak fizetésképtelen lesz,

hanem hosszú időre megszűnhet a cigányság e keretek közötti kultúrájának ápolása, kulturális autonómiájának megvalósulása, kollektív részvétele a közéletben, csorbulhat az önkormányzatisághoz való joga”

– fogalmazott levele végén Lakatos Oszkár.