Debrecen;vendégmunkások;kínai befektetők;munkásszálló;konténerváros;akkumulátorgyár;CATL;

„Kis-Kínától” féltik Debrecent a civilek

Attól tartanak, ha megépül a 20 ezer főt befogadó „munkásszálló-város”, nem fog tudni rendet tenni a magyar hatóság.

Noha korábban arról volt szó, hogy a Debrecenben épülő CATL kínai akkumulátorgyár csúcsidőben 9000 dolgozót, közülük is zömmel magyar munkavállalókat alkalmaz, azóta kiderült, hogy a magyar adófizetők pénzéből jelentős mértékben külföldi munkahelyeket teremtenek. Ezt erősíti, hogy a beruházás helyszínén, a Déli Ipari Parkban nemrég egy 20 ezer főt befogadó "munkásszálló-város" építését engedélyezték, amit ráadásul azonnal kiemelt beruházássá nyilvánított a kormány, hogy felgyorsítsa az ügyintézést, tervezést és kivitelezést.

A vélhetően konténerekből felépülő munkásszálló afféle város lesz a városban, az ott élők a település jelenlegi teljes lakosságának 10 százalékát teszik ki, ami a következő évtizedekben alapvetően változtathatja meg a „Kálvinista Róma” jelenlegi arculatát – hangzott el szerdán a Civil Fórum Debrecen Egyesület sajtótájékoztatóján.

– Az összezárt, más kultúrájú embertömeg rövid távon is gondot fog okozni, mind közegészségügyi, mind közbiztonsági szempontból.

Ez egy kis-Kína lesz, ahol látva más városok példáját, nem fog tudni rendet tenni a magyar hatóság. 

A civilek szerint ebben a kérdésben nincs jobboldali vagy baloldali szavazó, nincs fideszes vagy DK-s, hanem a város jövőjéért felelősséget vállaló lokálpatrióták állnak szemben azokkal, akik politikai vagy üzleti érdekből segítik az ázsiai ipari tőke betelepülését.

Gondola Zsolt, az egyesület debreceni önkormányzati képviselője lapunknak azt mondta: látható, hogy sem a népszavazási kezdeményezések, sem a demonstrációk, sem pedig a bírósági perek nem állják útját a beruházásoknak,

ezért csak úgy lehet változást elérni, ha magukat a döntéshozókat váltják le 

– erre pedig leghamarabb jövőre az önkormányzati választáson kerülhet sor.