Lázár János;Magyar Nemzeti Múzeum;L. Simon László;

Pollack Mihály zsenijét számos épület hirdeti, köztük fő műve, a Magyar Nemzeti Múzeum

- Lázár János minisztériuma nyújt anyagi segítséget a Magyar Nemzeti Múzeum épületében lévő szoborfülkék hiányzó szobrainak pótlására

A főépület fejlesztésének lehetőségét „vizsgálják”.

Míg a historikus építész, Hauszmann Alajos munkásságának már a kortársai között is akadtak bírálói, vannak olyanok a magyar építészettörténetben, akik vitán felül állnak. Ilyen az építészpápának tekintett, klasszicista Pollack Mihály. A német-osztrák származású magyar építész éppen kétszázötven évvel ezelőtt, 1773. augusztus 30-án született Bécsben. Pályakezdőként féltestvére, Leopold Pollack mellett dolgozott a milánói dóm építésénél, építészeti vállalkozását a XIX. század fordulóján helyezte át Pestre.

A József nádor által 1808-ban alapított Szépészeti Bizottmány tagjaként – majd elnökeként –, valamint ikonikus épületek tervezőjeként meghatározó szerepe volt abban, hogy Pesten – és Magyarországon azon túl is – megjelenjen a klasszicista építészet letisztult, egyszerű, ugyanakkor szellemes változata.

Mintegy kétszáz olyan épület, illetve épületrész ismert, amely Pollack Mihály munkája. 

Az 1810–30-as években több mint száz magánházat tervezett a pesti belvárosban, de tervezett főúri kastélyokat és középületeket is. S bár épületeinek csak mintegy negyede maradt fenn – József főherceg alcsúti és budai palotája a második világháborúban pusztult el, a régi pesti vigadó, a Redoute épületét az osztrákok bombázták rommá 1849-ben –, a Budapest ostromát megszenvedő Sándor-palota 2002-ben megújulhatott. Pollack zsenijét hirdeti ma is a pesti és a dégi Festetics-kastély, a Deák téri evangélikus templom, a szekszárdi új megyeháza, a jászberényi városháza, a Ludovika Akadémia, és nem utolsó sorban főműve, a Magyar Nemzeti Múzeum épülete.

A nemzeti múzeum épületének rekonstrukciója és bővítése már több évtizedes téma – a múzeum kinőtte az épületet, lépcsőit megmászni pedig igazi kihívás az idősebb korosztálynak. Az, hogy építészeink milyen nagy tisztelettel közelítenek Pollack Mihály munkásságához, kiderült 2010-ben is, amikor nemzetközi építészeti tervpályázatot hirdettek meg a Magyar Nemzeti Múzeum épületére és a Múzeumkert fejlesztésére. A tervpályázatra hatvanegy pályamű érkezett. A tervek között visszatérő gondolat volt a múzeum két udvarának befedése (amely elképzelést a műemlékvédelmi hivatal nem támogatta), valamint térszint alatti bővítése (ez a gondolat a Szépművészeti Múzeum térszint alatti bővítésének elvetett terve miatt számított „merésznek”, pedig mindkét múzeum esetében logikus és megalapozott). Az első helyezett a Mányi István Építész Stúdió, a második a Claus D. Worscheck és Oszoli és Boda Építész Iroda Kft. terve lett, harmadikként, megosztva a Narmer Építészeti Stúdió és a Földes Társai Építésziroda tervét díjazták. A pályázati kiírással akadt egy-két probléma (például hiányos volt), ám az, hogy a kiállításon bemutatott – szakmai és civil fórumokon megvitatott és bírált – pályaművek közül végül egy sem valósulhatott meg, nem a tervezők hibája volt.

Lázár János amellett, hogy megnyitotta az L. Simon László vezette múzeum tárlatát, együttműködést ajánlott ahhoz, hogy egy új, XXI. századi múzeumi infrastruktúra jöjjön létre

2016 júliusában azután úgy döntött a kormány, hogy a Magyar Nemzeti Múzeumot múzeumi negyeddé bővítik. A Pollack Mihály téri Károlyi-palota és az Esterházy-palota (amelyben a rádió Márványterme is található), valamint a Bródy Sándor utcai Stúdiópalota is megújult volna, hogy a múzeum kutatóközpontjainak adjon helyet. A tér másik két épületét, a rádió irodaházát és az üzemépületét a zöldfelületek növelése érdekében bontották volna le. (Egy korábbi terv szerint az Országos Széchényi Könyvtár költözött volna a rádió épületeibe.) Végül a múzeumi negyed terve is indoklás nélkül kútba esett, maradt helyette a Múzeumkert megújítására egy ötletpályázat, a tervből 2019-ben lett valóság. A kormány pedig 2020-ban a Pázmány Péter Katolikus Egyetemnek adta a józsefvárosi Palotanegyed számos épületét – köztük a Károlyi- és az Esterházy-palotát, a Magyar Rádió épületeit – a piliscsabai, Makovecz Imre által tervezett épületegyüttesért cserébe. S bár tavaly eredménytelen lett a Pázmány campusára kiírt közbeszerzés, mert túl drága (25-27 milliárd forintos) ajánlatok érkeztek be, az építésügyi és közlekedési miniszter, Lázár János bejelentette: 2024 őszén 50 ezer négyzetméteren 250 milliárd forintból jön létre a Pázmány új egyetemi campusa a Palotanegyedben.

Mindez szerdán, a Magyar Nemzeti Múzeum Pollack 250 című kamaratárlata megnyitója előtt történt. Lázár János a „haza és haladás” tematikájú beszédében ígéretet tett arra, hogy minisztériuma anyagi segítséget nyújt a nemzeti múzeum épületében lévő szoborfülkék hiányzó frízeinek és szobrainak a pótlására, továbbá együttműködést ajánlott fel ahhoz, hogy egy új, XXI. századi múzeumi infrastruktúra jöjjön létre, és Pollack Mihályhoz méltó módon hozzák helyre a múzeum épületét. A főigazgató, L. Simon László – megköszönve a felajánlást – megerősítette, hogy a nemzeti múzeum épülete korszerűsítésre szorul: az intézmény kinőtte az épületet, nem rendelkezik elég kiállítótérrel, raktárral, továbbá kiépítésre vár a klímarendszer és az akadálymentes közlekedés is. Lázár és L. Simon ezek után a Magyar Posta Zrt. alelnökével, Hegmanné Nemes Sárával elsőnapos bélyegzővel látták el azt az alkalmi bélyegblokkot, amelyet a Pollack-évforduló tiszteletére adott ki a posta.

A Pollack 250 kiállítás eredeti metszetek, rajzok és a Szabó Ervin Könyvtártól kölcsönzött dokumentumok segítségével idézi fel az építészpápa munkásságát. Legizgalmasabb része mégis az a koncepcióterv, amely bemutatja, miként fejlesztené a múzeum főépületét a Narmer Építészeti Stúdió – kicsit a British Museum fejlesztésének a nyomában járva, a Narmer 2010-es tervénél bátrabban, korszerűbben. Lázár a látványterveket és a makettet szemlélve mindössze annyit nyilatkozott: „Majd megvizsgáljuk.”

Infó: Pollack 250. Magyar Nemzeti Múzeum. Kurátor: Debreczeni-Droppán Béla. Nyitva: december 1-ig

Egy társasjáték nemcsak a kellemes időtöltést szolgálhatja, de akár a kulturális tudásunkat is fejlesztheti. A téma kapcsán egy vérbeli szakértőt, Győri Zoltánt, a Mit játsszunk? című társasjáték-blog egyik alapítóját kérdeztük.