hitel;adósság;földvásárlás;gazdasági bizottság;kérdések;országgyűlési képviselő;Bánki Erik;

- Hogyan lett a fideszes Bánki Erik földesúr, és miként kaphatott félmilliárdos adósságra kétszázmilliós hitelt?

Nem stimmelnek a számok, de a párt nem kételkedik a parlamenti gazdasági bizottság elnökében.

Mohács környékén lett igazi földbirtokos a nyáron Bánki Erik, amikor összesen júliusban 106 hektárnyi földet vett 205 millió forintért a hímesházi önkormányzatnál kifüggesztett adásvételi szerződések szerint, és ezzel már 303 hektáros terület tulajdonosa – számolt be az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnökének nyári vagyongyarapodásáról az RTL Híradó. 

Az RTL összevetette a kormánypárti politikus, országgyűlési képviselői vagyonnyilatkozatát a valósággal, és levonta a következtést, hogy Bánki Erik több cégnek is tagja vagy tulajdonosa, jövedelme azonban csupán őstermelői és parlamenti munkájából van. – Hogy pontosan mennyi, azt nem lehet tudni, de ha szabályosan töltötte ki a vagyonnyilatkozatát, maximum évi bruttó 78 millió forint bevétele lehet – hangzik el a riportban, amelyből az is kiderül, nemcsak ő vásárolt be földekből, 20 éves fia is a környéken ruházott be: 64 hektárt vett csaknem 122 millióért, sőt apja 

A kérdések tovább sorjáznak, hiszen a vagyonnyilatkozat azt is tartalmazza, hogy Bánki Eriknek nem kevesebb mint 534 millió forintos banki hitele van, és további 40 millióval tartozik magánszemélyeknek is.

Az z RTL Híradó az ügyben gyakorlatilag egyetlen kérdésére sem kapott érdemi választ, pedig több is felvetődik. Maga Bánki Erik nem  is reagált a kereskedelmi televízió megkeresésére, a Fidesz-frakció is csak annyival intézte el az egészet, hogy „a képviselő pénzintézeti hitelből finanszírozta a vásárlást”.

Schwarcz-Kiefer Patrik, a Jobbik Baranya megyei képviselője szerint is kétséges a fideszes politikus hitelképessége, de egyelőre azt is homály fedi, hogy melyik az a bank, amelyik ilyen feltételekkel csak több száz millió forintban füröszti ügyfelet. Figyelemre méltó az is – vetette fel az ellenzéki önkormányzati képviselő –, hogy az újonnan megvásárolt földek  haszonbérleti szerződéseit nem sokkal a vásárlás előtt újították meg 20 évre, 2043-ig. – Ha kiszámoljuk, hogy a szerződésben foglalt 70 ezer forintos, a környéken méltányosnak számító hektáronkénti bérleti díjat kapja meg képviselő úr, akkor majdnem 30 év alatt térülne meg ez a beruházás – számolgatott Schwarcz-Kiefer Patrik az RTL-nek.

Az utasok gyalogos közlekedése nehezebbé válik, több percet vesz igénybe, hogy a vágányokat csak a felszínen, a csarnokon és és a Teréz-körút felől lehet majd megközelíteni.