A következő hetekben felgyorsulhatnak a tárgyalások a kormány és az Európai Bizottság között a Magyarországnak járó uniós források felszabadításáról, derült ki Navracsics Tibor területfejlesztési és Bóka János Európa-ügyi miniszter szerdai brüsszeli megbeszélésein.
Különösen sürgető az Erasmus+ oktatási csereprogram finanszírozásának a beindítása, hogy a modellt váltott egyetemekről külföldre készülő diákok tervezni tudják a tanulmányaikat. Navracsics magyar újságíróknak nyilatkozva megismételte, hogy jövő nyárig nincsenek veszélyben az ösztöndíjak, ám ahhoz, hogy a hallgatók azután is zökkenőmentesen hozzájussanak a támogatáshoz, november végéig tető alá kéne hozni az egyezséget Brüsszellel a közalapítványi formában működő intézmények kuratóriumaira jellemző összeférhetetlenség megszüntetéséről.
Navracsics Tibor ígéri, magyar diák nem fog kimaradni az ErasmusbólA miniszter azt mondta, hogy bizottsági partnerei az eddigieknél nagyobb rugalmasságot mutattak a még nyitott kérdések megoldására. Ezek közül a legvitatottabb az a magyar javaslat,
amely kivonná az új szabályok alól a közalapítványi formában működő, de EU-s forrásokat nem kapó intézményeket.
Jelenleg 13 ilyen intézmény van, köztük például a Terror Háza. Az EB eddig ellenállt, de Navracsics most már lát lehetőséget a kompromisszumra.
A tárgyalásokra rálátó forrásaink szerint nem kizárt, hogy a kormány már a jövő héten újabb javaslatcsomagot küld Brüsszelbe a zárolt uniós források feloldása érdekében. Bóka János szerdán arról beszélt, hogy Budapest “időarányosan” teljesíti a brüsszeli elvárásokat, de hogy ez mit jelent, azt nem részletezte.
Már több mint 10 milliárd euró jöhetne az EU-tól, de Magyarország egyelőre nem jut hozzá a pénzhezPolitikai alapon osztott uniós pénzek, titkosszolgálati megfélemlítés – súlyos állítások az EP tényfeltáró bizottságának Magyarország-jelentésében