Szijjártó Péter;Egyesült Államok;hisztéria;

- Dulifuli törp esete az igazsággal

Tételezzük fel, hogy Gyurcsány Ferencnek nem tetszik a választási eredmény, mire az általa feltüzelt és a Kossuth térre hívott hívei megrohamozzák a Parlamentet, ahol ürülékkel kenik be a falat, Kövér László felakasztását követelik és sebtében még egy bitófát is ácsolnak. Vajon mit szólna hozzá Szijjártó Péter, ha Gyurcsányt emiatt bíróság elé állítanák? A szólásszabadság és a demokrácia védelmére hivatkozva hevesen ellenezné? A kérdés persze költői, mert Gyurcsány és támogatói nem tennének ilyet, így Szijjártónak sem lenne alkalma felszólalni az érdekükben. Akkor viszont mi az ördögöt hablatyolt össze Donald Trumpról, meg arról, hogy az ellene való vádemelés után Amerika már meg sem szólalhat a demokrácia magyarországi állapotáról?

Először is, akármit mond, az amerikai külügyet törvény kötelezi a demokrácia állapotának világszerte való követésére és az arról szóló éves jelentés elkészítésére. Ezekben a jelentésekben például Hollandiáról vagy Kanadáról is találhatók negatívumok, sőt, az USA maga is elismeri, hogy nálunk is messze nem kifogástalan a helyzet. Hisztizni viszont csak diktatúrák szoktak – no nem mintha őket annyira érdekelné az amerikai vélemény, de mégis, hogy jön bárki ahhoz, hogy bírálja őket.

A magyar kormány műfelháborodásért felelős tagja azt követően dolgozott meg a fizetéséért, hogy David Pressman amerikai nagykövet ezt írta ki az internetre: „Horthy Miklós bűnrészes volt a magyarországi zsidó lakosság lemészárlásában a holokauszt idején. Az Egyesült Államokat aggasztja, hogy az Orbán-kormány egy magas rangú tisztviselője közreműködik azokban a törekvésekben, amelyek Horthy brutális örökségének rehabilitálására és népszerűsítésére irányulnak.” Az Orbán-kormányt viszont az aggasztja, amikor antiszemitizmussal hozzák kapcsolatba, ilyenkor mindig a nulla toleranciát emlegeti. Kár, hogy Lázár Jánosnak elfelejtettek szólni, megemlítve, hogy a kormányzó idején több százezer magyar zsidót gyilkoltak meg, többek között a magyar királyi honvédség, csendőrség és államvasutak szíves közreműködésével. A nagykövet fogja be a száját, mert „náluk meg verik a négereket”?

Az érvelés buta és illogikus, az meg egyenesen nevetséges, hogy „a kormány mostantól semmilyen kritikát nem fogad el az Egyesült Államoktól a demokrácia állapotával kapcsolatban, miután ott ki akarják zárni a választási versenyből a legesélyesebb elnökjelöltet, Donald Trumpot.” Először is nem a legesélyesebb, még ha most fej-fej mellett áll is Joe Bidennel. A regnáló elnöknek sokkal több lehetősége van a kampány során – az egyszerre négy különböző bírósággal hadakozó Trump előtt csaknem három évtizedet kell visszamenni, hogy az idősebb Bush személyében egymandátumos elnököt találjunk. Másrészt nem kormányzati szereplő vetette fel, hogy Trumpot ki kellene zárni a választásokból, hanem egyes, az alkotmánynak a demokrácia erőszakos megdöntésére irányuló tevékenységet szankcionáló 14. kiegészítésére hivatkozó jogászprofesszorok. A döntés pedig az igazságszolgáltatásé, amely, bár ez talán meglepi Szijjártót, Amerikában független hatalmi ág. Szegény Dulifulinak se egyszerű, amikor szembejön az igazság.