Irán;elnyomás;Mahsza Amini;

Irán fokozta az elnyomást, megemlékezést sem tarthatott a 22 évesen megölt kurd lány családja

A teheráni hatalom számolt azzal, hogy az évforduló újraélesztheti a brutális hatósági erőszakkal elfojtott több hónapos iráni tiltakozó mozgalmat.

Az iráni hatóságok megakadályozták a tavaly szeptember 15-én elhunyt 22 éves kurd lány, Mahsza Amini családját abban, hogy halálának első évfordulója alkalmából megemlékezést tartson. A teheráni hatalom számolt azzal, hogy az évforduló újraélesztheti a brutális hatósági erőszakkal elfojtott több hónapos iráni tiltakozó mozgalmat, országszerte szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be, ennek ellenére országszerte voltak megemlékező tiltakozások.

Amint arról a Népszava is beszámolt, a zömében kurdok lakta nyugat-iráni Szakkez városában élő Mahsza Aminit 2022.  szeptember 13-án Teheránban tartóztatta le az erkölcsrendészet, mert megsértette az iszlám köztársaság öltözködési szabályait azzal hogy nem viselte „szabályszerűen” fejkendőjét, (néhány tincs kilógott a hidzsáb alól). Néhány óra múlva az erkölcsrendészet fogdájában tartott nevelőórán Mahsza Amini összeesett. Két és fél napig feküdt kómában, mielőtt meghalt. A lány fején sérülések voltak, a fogdából szabadult más lányok szerint már véres fejjel érkezett az oktatásra, de a hatóságok mindmáig tagadják, hogy bántalmazták volna. Azt állítják, hogy szívrohama és agyvérzése volt egy állítólagos gyerekkori agyműtét miatt, családja viszont cáfolja, hogy egyáltalán létezett volna ilyen sebészeti beavatkozás.

A lány halála először csak a kurdok lakta országrészben váltott ki zavargásokat, de rövidesen országos tiltakozó mozgalommá duzzadt „Nők, élet, szabadság” jelszó alatt. Az 1979 óta létező iszlám köztársaság legnagyobb tüntetési hulláma kezdődött, amely az elnyomó rezsim alapjait rengette meg. Példátlan módon nők tömegei dobták el kötelező fejkendőjüket, nyíltan szembeszállva az iszlám köztársaság kormányzati rendszerével, ellenállásuk pedig a társadalom minden rétegében támogatásra lelt. A brutális hatósági erőszak nyomán a biztonsági erők az Iran Human Rights jogvédő szervezet szerint 551 tüntetőt öltek meg, és az Amnesty International szerint több mint 22 000 embert tartóztattak le, közülük hetet a nemzetközi tiltakozások és szankciók dacára már ki is végeztek.

A teheráni rezsim szerint a zavargásokat külföldi kormányok és az ellenséges média szította.

Amini halálának évfordulójához közeledve a rezsim újra keménykedni kezdett. A New York-i székhelyű Human Rights Watch szerint az utóbbi egy hónapban legalább 36, az erőszakos fellépés során megölt vagy kivégzett ember családtagjait hallgatták ki, tartóztatták le, vonták felelősségre vagy ítélték börtönbüntetésre. Újabb letartóztatási hullám indult a kurdok lakta Nyugat-Iránban is. Ezt nemcsak jogvédők állítják, az IRNA állami hírügynökség is beszámolt arról, hogy a hatóságok több csoportot letartóztattak "káosz megteremtésének tervezése" és "ellenséges médiát" kiszolgáló tartalom előállításának gyanújával.

Amini apját először beidézte a hírszerzés, az évforduló reggelén pedig őrizetbe vették, a család házát biztonságiak vették körül, hogy megakadályozzák hogy eljussanak a temetőbe, a temető bejáratát lezárták mindenki előtt. Jogvédő csoportok szerint így is voltak próbálkozások a bejutásra, egy fiatalember kómában fekszik, akit a temetőkapuban lőttek meg a biztonságiak. Az apát már múlt héten beidézte a hírszerzés, miután bejelentette, hogy megemlékezést tervez tartani. Amini egyik nagybátyját szeptember 5-én őrizetbe vették.

Teheránban sem tudtak utcára vonulni az erőszakszervezetek készültsége miatt, az Iran International viszont felvételeket közvetített arról, hogy a főváros lakosai az éjszaka folyamán lakóházaiból azt kiabálták: "Halál a diktátorra", "Nő, élet, szabadság".

Iráni emigránsok világszerte a Mondd ki a nevét! jelszó alatt tartottak megemlékező tiltakozásokat.