Európai Unió;oktatás;ösztöndíj;petíció;befagyasztás;Erasmus;jogállam;

Az Erasmus+ befagyasztása 182 ezer diákot érinthet

Négy diákszervezet kéri, hogy az Európai Unió illetékes intézményei vonják ki az oktatást az uniós költségvetés védelmét szolgáló intézkedések alól.

Az Európai Parlament petíciós bizottsága elé került a magyar Erasmus-ügy, miután négy diákszervezet – a Nemzeti Ifjúsági Tanács Szövetség, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája, a Doktoranduszok Országos Szövetsége és a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetsége – közös beadvánnyal fordult a testülethez.

Ebben azt kérik, hogy az Európai Unió illetékes intézményei vonják ki az oktatást az uniós költségvetés védelmét szolgáló intézkedések alól. A szakbizottság szerdán tárgyalta a petíciót, amelyet a szerzők nevében Turi Ádám ismertetett.

Elmondása szerint az Erasmus+ ösztöndíjak finanszírozásának ideiglenes befagyasztása

21 oktatási intézmény 182 ezer diákját érintheti, ami az egyetemi hallgatók 62 százaléka.

Sajnálatosnak mondta, hogy a brüsszeli intézkedések kárvallottjai az ártatlan diákok, ráadásul az intézkedések - szerinte - el sem érik a céljukat, azaz az EU költségvetési érdekeinek a védelmét. Felkérte az Európai Unió intézményeit, hogy a csereprogramot egyetemválasztástól függetlenül minden diák számára tartsa nyitva.

A szakbizottsági ülésen az Európai Bizottság képviselője azt mondta, hogy a labda a magyar térfélen pattog,

a budapesti hatóságoknak kell meghozniuk azokat az intézkedéseket, amelyek eloszlatják az uniós támogatások nem szabályos felhasználásával kapcsolatos aggodalmakat a közalapítványi formában működő egyetemeken. 

Mint elhangzott, a kormány még nem kérte a brüsszeli döntés felülvizsgálatát, ami azt jelzi, hogy nem teljesítette az ehhez szükséges feltételeket. A vita három hozzászólója - Bocskor Andrea, a Fidesz EP-delegációjának tagja, Vincze Lóránt, az RMDSZ képviselője és Tatjana Zdanoka független lett képviselő - támogatta a diákszervezetek beadványát, így a szakbizottság úgy döntött, 

hogy nyitva tartja a petíciót, vagyis a témára később még visszatér.

Az EU Tanácsa tavaly decemberben függesztette fel az Erasmus+ oktatási és a Horizont Európai kutatás-fejlesztési program finanszírozását a közalapítványi formában működő egyetemek számára. Ezt azzal indokolta, hogy az intézmények működési modellje nem garantálja a nekik juttatott uniós források átlátható kezelését.