;

ENSZ;Oroszország;Ukrajna;Szijjártó Péter;háború;

- Szijjártó Péter egy amerikai tévécsatornán dicsekedett azzal, hogy az orosz és a belarusz külügyminiszterrel is kapcsolatban áll, de Ukrajnáról már nem tudott ilyen egyértelmű választ adni

A tárcavezető értetlenkedett, hogy a német, a francia és az amerikai kollégája miért nem követi a példáját, majd fájlalta, hogy az Európai Parlament elfogadott egy őt elítélő határozatot a miniszki látogatása miatt.

Szijjártó Péter külügyminiszter vasárnap a Facebook-oldalán tett közzé egy rövid videót arról, ahogy interjút adott az amerikai NewsMax televíziónak.

A felvételen a külügyminiszter elsőként azt fejtegette, az Egyesült Nemzetek Szervezetét (ENSZ) nem azért hozták létre, hogy a hasonló gondolkodású országok szervezete legyen. Hanem azért, hogy platformként szolgáljon azok számára, akik nem tudnak másképp beszélni egymással, csak egy semleges területen.

– Olyan platformnak kellene lennie, ahol azok beszélhetnek egymással, akik rossz viszonyban vannak, akik konfliktusban állnak, akik háborút vívnak. Ahol Ukrajna, Oroszország, az Egyesült Államok beszélhetne egymással arról, hogyan oldják meg ezt a helyzetet – vélte Szijjártó. Ám sajnos – folytatta a külügyminiszter – ő azt látja, a világ afelé halad, hogy ismét blokkokra osztódjon, ami nagyon rossz hír számunkra.

Arra a kérdésre, hogy mégis ki a felelős ezért a kudarcért, és mit kellene tenni, Szijjártó Péter közölte, hogy Magyarország egy kis ország, így itt nem mi leszünk a döntő tényező.

– Mégis úgy gondoljuk, hogy a kommunikációs csatornákat nyitva kell tartanunk, mi ezt mondjuk, mi ezt is tesszük

– szögezte le, majd kiemelte, hogy ő még mindig kapcsolatban van Belarusz és Oroszország külügyminiszterével, Szergej Lavrovval éppen holnap találkozik.

– A német, a francia és az amerikai külügyminiszter miért nem teszi ezt?

– tette fel a kérdést. Majd fájlalta, hogy az Európai Parlament elfogadott egy őt elítélő határozatot a miniszki látogatása miatt, miközben ő pont azért ment Minszkbe, hogy megkérje a belaruszokat, ne hozzanak olyan döntést, amely hozzájárulna akár időben, akár térben a háború eszkalációjához.

A riporter – azzal kapcsolatban, hogy Szijjártó Belaruszt és Oroszországot említette – megkérdezte, beszél-e azokkal is, akik a vita másik oldalán vannak, például Ukrajna vagy az Egyesült Királyság külügyminiszterével. „Ahhoz, hogy egy komoly vita folytatódjon, beszélnie kell a másik oldal embereivel is” – jelentette ki.

Szijjártó ebben egyetértett, és közölte, hogy mivel az európai külügyminiszterek havonta egyszer találkoznak, ott van lehetőség arra, hogy rendszeresen beszélgessenek. – De úgy gondolom, hogy beszélnünk kell azokkal is, akik az Európai Unión kívül vannak – szögezte le, hozzátéve, hogy – miután szomszédok vagyunk – az ukránokkal folyamatos a kapcsolat.

Szijjártó a minap a CNN-nek is interjút adott, a beszélgetés során pedig megjegyezte, hogy Magyarország Ukrajnához fűződő viszonyát megkönnyítené, ha Volodimir Zelenszkij visszaadná az ukrajnai magyar kisebbség jogait, azokat a jogokat, amelyeket lépésről lépésre vettek el tőlük 2015 óta. – Nem tudom, hogy miért nem teszi meg, de biztos van rá magyarázat – tette hozzá. Úgy vélekedett, lehetnénk barátok, lehetnénk szövetségesek is, de az, hogy elvesznek minden jogot a magyar kisebbségtől, hogy anyanyelvükön férhessenek hozzá az oktatáshoz, a médiához, a kultúrához, minden egyébhez, nos, ez konfliktust okoz kettőnk között.

Korábban egyébként Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője kezdeményezett hatszemközti tárgyalást Szijjártó Péterrel és az ukrán diplomácia vezetőjével, Dmitro Kulebával. – Én örömmel elfogadtam az Európai Unió főképviselőjének a javaslatát, hogy legyen egy ilyen tanácskozás, de az ukránok ezt visszautasították, nem voltak hajlandóak tárgyalni – mondta erről a magyar tárcavezető.

Az EP-képviselő úgy tudja, a napokban újabb kérdéseket intéztek az Orbán-kormányhoz a meghozott törvények végrehajtásával kapcsolatban.