Emmanuel Macron elnök vasárnap este bejelentette a Nigerben állomásozó francia csapatok kivonását. Franciaország nagykövete rövidesen elhagyja Nigert – közölte Macron a TF1 és a France 2 televízióknak adott interjújában. Az év végéig Franciaország katonai kontingense is távozik, ezzel a Nigerrel való katonai együttműködés véget ér.
Július végén a nigeri elnöki gárda katonai puccsal buktatta meg Mohamed Bazoum államfőt. A mintegy 25 millió lakosú nyugat-afrikai ország a katonai hatalomátvételig fontos partnere volt Franciaországnak a Száhel-övezetben folytatott terrorizmus elleni küzdelemben.
Párizs mintegy 2500 katonát állomásoztat Nigerben és a szomszédos Csádban. Nigerben az elitalakulat parancsnokát, Abdourahamane Tiani tábornokot nevezték ki az ország új vezetőjének.
Macron többször elutasította a puccsisták által követelt csapatkivonást, és nyitottnak mutatkozott a nyugat-afrikai gazdasági közösség, az ECOWAS felvetésére, amely szerint akár katonai erővel is megbuktathatják a puccsista vezetést.
A puccsisták már augusztus végén követelték Sylvain Itte nagykövet távozását – ezt az ultimátumot Franciaország nem ismerte el, arra hivatkozva, hogy akkreditációját a demokratikusan megválasztott – a katonai vezetés által megbuktatott – nigeri vezetéstől kapta. Szeptember közepén Macron azt közölte, a nagykövetet „túszként” tartják fogva munkatársaival együtt.
Franciaország visszahívja a nagykövetét és kivonja a katonáit NigerbőlMint arról a francia média beszámolt, a nigeri katonai kormány lezárta az ország légterét, de kizárólag a francia repülőgépek előtt. A légtér előzőleg mintegy egy hónapig zárva volt, csak szeptember 4-én nyitották meg újra.
Ez azonban nem vonatkozott „a francia vagy Franciaország által bérelt repülőgépekre, beleértve az Air France légitársaság repülőgépeit”
– áll az ezzel kapcsolatban hétvégén kiadott nigériai közleményben.
A puccsot megelőzően Franciaország aktívan támogatta Bazoom elnök kormányát a dzsihadista milíciák elleni harcban. Az egykori gyarmatosító hatalomnak már a szomszédos Maliban és Burkina Fasóban történt katonai puccsok után ki kellett vonnia csapatait. Niger a Nyugat utolsó szövetségesének számított a térségben. Egy médiajelentés szerint a most küszöbön álló nigeri kivonulás „jelentős, bár előre jelzett csapás Franciaország afrikai politikájára”.
Franciaország visszavonulásában annak is szerepe lehet, hogy az Egyesült Államok – amely szintén érdekelt Nigerben katonai szempontból – nem kívánta megbuktatni a puccsista vezetőket és nem is támogatta Párizst radiális fellépésében.
Nigerből kitoloncolják a kiutasított francia nagykövetet, miután Emmanuel Macron hétfőn közölte a puccsistákkal, hogy maradVédelmi szövetséget kötött Mali, Burkina Faso és Niger puccsista juntája