Magyarország;Ukrajna;OTP;háború;

Megállapodás születhet az OTP háborús szponzori minősítése ügyében az uniós külügyminiszterek kijevi találkozóján

Az ukrán külügyminiszter „kézzelfogható eredményekre” számít.

Az uniós külügyminiszterek kijevi találkozóján az OTP ügyében is megállapodás születhet a magyar és az ukrán fél között – derül ki a Politico hétfő reggeli hírleveléből, amit elsőként a hvg.hu vett észre.

Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a Politicónak nyilatkozva úgy fogalmazott, hogy

„a mai találkozónak kézzelfogható eredményeket is hoznia kell”.

Majd külön kiemelte az Európai Békekeret (EPF) nyolcadik részletének folyósítását az Ukrajnának szánt fegyverekre, az 500 millió eurós összeg kifizetését ugyanis Magyarország hónapok óta blokkolja.

Ukrajna szerint azonban mostanra sikerült megegyezni az ügyben.

Korábban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter több alkalommal is hangoztatta, hogy Magyarország addig még csak megvitatni sem hajlandó az ukrajnai fegyverszállítások további európai uniós finanszírozását, amíg a kijevi vezetés nem távolítja el az OTP-t a háború nemzetközi szponzorainak listájáról és nem adja vissza a kárpátaljai közösség elvett jogait.

Mint arról a Népszava is beszámolt, az ukrán Nemzeti Korrupció-megelőzési Ügynökség (NAZK) pénteken közölte, hogy átmenetileg (az Európai Bizottság képviselőivel folytatott kétoldalú konzultációk idejére) felfüggesztette a döntést, amellyel az OTP felkerült az említett listára.

Paczolay Máté külügyi szóvivő ugyanakkor szombaton közölte, hogy ettől még lényegi változás nem történt, és a magyar álláspont világos, amíg az OTP-t nem veszik le a listáról, addig Magyarország nem fog hozzájárulni semmilyen további európai uniós finanszírozáshoz az ukrajnai fegyverszállítások tekintetében.

Amint arról lapunk elsőként beszámolt, a NAZK május 4-én minősítette a háború szponzorának az OTP-t. Akkor azzal indokolta a döntést, hogy az OTP továbbra is jelen van Oroszországban, és kedvezményes hitelnyújtási feltételeket biztosít – beleértve a törlesztések halasztásának lehetőségét – a mozgósítás során behívott vagy szerződéses orosz katonák számára is. Az ottani leányvállalatok a 377-FZ jelzésű oroszországi törvényre is hivatkoznak, amely a „különleges katonai műveletben” (háborúban) részt vevő katonákra is kiterjed, a jogszabályban pedig külön említik is a szakadár „Donyecki és Luhanszki Népköztársaságot”.