Egy visszatérő vásárlónak számító ügyvéd, egy fuvarozó és egy 19 éves dunaharaszti vállalkozó halászta el a fideszes vezetésű V. kerület eladásra kínált, értékes, belvárosi ingatlanjainak többségét a főváros elől még másfél évvel ezelőtt. A tinédzser – ahogy arról lapunk elsőként beszámolt – cirka félmilliárdért vásárolt be a jó áron kínált belvárosi irodákból. A fideszes vezetésű V. kerület 850 millióért adott túl a városházi számítások szerint az akkor 1,6 milliárdot érő ingatlancsomagon.
Félmilliárdért vett belvárosi irodákat Budapesten egy tinédzserA belvárosi önkormányzat még 2021 októberében hirdette meg az ingatlanokat, amelyeken 2022 január elejére már túl is adott. A főváros erősen kifogásolta az árazást, ezért a Fővárosi Közgyűlés úgy döntött, hogy a dobra vert lakások, irodák, raktárak piaci, illetve értékesítési ára közötti feltűnő aránytalanság miatt az önkormányzat – korlátozott pénzügyi lehetőségei ellenére is – élve elővásárlási jogával a csomagból megvásárol nyolc, összesen 850 millió forintért kínált ingatlant. A Karácsony Gergely főpolgármester vezette főváros a remélt több száz milliós – egyelőre magánzsebeket gazdagító – hasznot a fővárosi önkormányzati lakások felújítására fordítaná.
Az ügyletről csak késve értesült a főváros önkormányzat, ráadásul az ingatlanok októberi meghirdetése és gyors, januári értékesítése között a közigazgatási szünetek miatt amúgy sem lett volna sok ideje lépni. Így is jelezte elővásárlási jogát, de a Szentgyörgyvölgyi Péter fideszes polgármester által vezetett belvárosi önkormányzat szerint elkéstek az ajánlattal. A főváros végül 2022 februárjában több pert is indított az V. kerület és a vevők ellen, amelyben az adásvételi szerződések hatálytalanságának kimondását kérték a bíróságtól. Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes akkor egy-másfél éves jogi procedúrával számolt. Ezen már túl vannak.
A fővárosi önkormányzat beperli az V. kerületet a megkerülésével, áron alul értékesített ingatlanok miattA perek, bár a keresetet egyszerre adta be a fővárosi önkormányzat, eltérő ütemben haladnak. A legtovább az ügyletek idején 19 éves dunaharaszti tulajdonossal bíró TOP Full Clean Kft. és az Archos Befektetési Zrt., valamint az V. kerület ellen – az adásvételi szerződések hatálytalanítása érdekében – indított per jutott. A két cég összesen öt belvárosi ingatlant, ezer négyzetmétert vásárolt 574 millióért a Szentgyörgyvölgyi vezette önkormányzattól, köztük egy volt bank több száz négyzetméteres irodáját páncéltermestől. Az ingatlanok között akadt olyan, amiért a feltételezett piaci ár alig felét felét fizették. A bíróság első és másodfokon is arra jutott, hogy a főváros elkésett az elővásárlási joggyakorlással és elutasította a keresetet. A főváros szerint
nem dönthettek volna erről előbb, hiszen a Fővárosi Közgyűlés az első lehetséges időpontban napirendre tűzte az elővásárlás kérdését. A városvezetés idén augusztusban a Kúriához fordult az ügyben.
A jutányos ingatlanüzlet előtt egy nappal bejegyzett Aranygold Kft. 84,5 ezer, illetve 392 ezer forintos négyzetméter áron vett két hatalmas Arany János utcai ingatlant, A cég ügyvezetője és cégáttéten keresztül tulajdonosa Simala Zoltán ügyvéd, akit időnként a parlament, a Magyar Turisztikai Ügynökség és a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. is foglalkoztat. Simala különféle cégek révén az V. kerületi önkormányzat visszatérő vásárlója. Az Aranygold ügyében első fokon veszített a főváros, fellebbeztek, azt is elutasította a bíróság, most ellenkeresetet nyújtottak be.
A székesfehérvári fuvarozó cég, a TIA Transsped Kft. a főváros szerint szintén féláron jutott egy Semmelweis utcai ingatlanhoz. Ezt a pert első fokon megnyerte a főváros, itt viszont az V. kerület fellebbezett, a következő tárgyalás november végén lesz.
Az eljárásokban a Főpolgármesteri Hivatal kamarai jogtanácsosai képviselik az önkormányzatot. Az ingatlanvásárlások fedezetéül a főváros még tavaly elkülönített 850 millió forintot. Korábbi közlés szerint,
ha nyernének, akkor a nyomott áron megvett ingatlanok dobra vernék és önkormányzati lakhatási célokra fordítanák.
Nem siet az AB a tér államosítások ügyében
Az emblematikus fővárosi főterek – a Podmaniczky, a Széchenyi, a Vörösmarty tér – valamint a csatlakozó József Attila utca államosítása, majd V. kerületi önkormányzatnak való átjátszása miatt indított perben a Fővárosi Törvényszék eljáró bírói tanácsa 2023 júniusában felfüggesztette a peres eljárást és egyedi normakontroll iránti indítványt terjesztett az Alkotmánybíróság elé. Az indítványozó bírók szerint a vagyonátadásról szóló jogszabályi rendelkezések a felperes fővárosi önkormányzat tulajdonhoz való jogának olyan fokú sérelmével járnak, amely már átlép a jogalkotó számára biztosított autonómiakorlátozás keretein, és sérti a főváros Alaptörvényben garantált önkormányzati autonómiáját, valamint a tulajdonhoz való jogát. Az Alkotmánybíróság még nem döntött.