Jótékony célra fordítja a Nobel-díj mellé járó pénzjutalmát Krausz Ferenc, aki két tudóstársával megosztva kapta meg idén az elismerést – írja a Portfolio.
A Mórról származó, jelenleg Németországban élő szakember egy, a Deutschlandfunk rádióadásában elhangzott rövid interjú során beszélt arról, hogy
a másfél éve általa alapított Science 4 People (S4P) Egyesület a tudományos élet képviselőinek összefogása az ukrajnai háború által sújtott nehéz sorsú emberek megsegítésére, ennek javára szánja a pénzjutalmat.
Az utóbbi időben elnyert díjainak anyagi részét is ennek az ukrajnai kezdeményezésnek a javára különítette el, és nem lesz ez másképp a Nobel-díjjal sem.
Krausz Ferenc arról is beszélt, óriási meglepetésként érte, hogy elnyerte a legkiválóbb tudósoknak járó díjat, a megtiszteltetésért pedig elsőkét kollégáinak mondott köszönetet.
Húsz év után érte utol a világ a Nobel-díjas Krausz Ferencet, új fogalmat tanulhatunk meg a jóvoltábólMit csinált Krausz Ferenc, az elektronok lesifotósa?Az S4P célja az Ukrajnán belüli helyi közösségek projektjeinek támogatása. A Portfolio szerint olyan tevékenységeket segítenek, amelyek azonnali szükségleteket elégítenek ki, és tartós értéket teremtenek. Első projektjeikkel mintegy 30 gyermeknek segítettek, akik elvesztették otthonukat Kelet-Ukrajnában, és egy nyugat-ukrajnai kis falu, Bakosh általános iskolájában találtak menedéket. Az iskola több mint 300 tanulóját a digitális tanulást segítő eszközökkel támogatják.
Krausz Ferenc azt hitte, álmodik, már koccintott a fizikai Nobel-díjáraAz idei fizikai Nobel-díjat kiérdemlő Pierre Agostini, Krausz Ferenc és Anne L'Huillier az indoklás szerint az attoszekundumos fényimpulzusok előállításának kísérleti módszeréért kapta az elismerést, vagyis azért, hogy az elektronok dinamikáját tanulmányozni lehessen az anyagban.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia bizottságának hosszabb – és a nagyközönség számára jobban érthető – magyarázata szerint a három díjazott azokért a kísérleteikért kapták a Nobel-díjat,
amelyekkel új eszközöket adtak az emberiség kezébe, hogy az elektronokat tanulmányozni lehessen az atomokban és a molekulákban.
Bemutatták a módszert, hogyan lehet olyan extrém rövid időtartamú fényimpulzusokat előállítani, amelyekkel az elektronok mozgásának vagy energiaváltozásának gyors folyamatait mérni lehet.
Egy idei Nobel-díj 11 millió svéd koronával, vagyis mintegy 368 millió forint pénzjutalommal jár. Miután a fizikai Nobel-díjat hárman kapták megosztva, nekik fejenként 122 millió forint jut.
Krausz Ferenc és két másik kutató kapta 2023-ban a fizikai Nobel-díjat!Karikó Katalin kapta a 2023-as orvosi Nobel-díjat!