nevelőszülő;állami gondozás;SOS gyermekfalvak;

Országszerte kétezer nevelőszülő hiányzik ahhoz, hogy minden gyermek családban nőhessen fel

Jelenleg Magyarországon 23 ezer gyerek él állami gondoskodásban.

Országszerte kétezer nevelőszülő hiányzik ahhoz, hogy minden, szülők nélkül maradt gyerek nevelőszülői családban nőhessen fel – írja pénteki közleményében az SOS Gyermekfalvak. A szervezet kezdeményezésére 2021 óta október 7. az állami gondoskodásban élő gyerekek napja.

Jelenleg Magyarországon 23 ezer gyermek él állami gondoskodásban, elsősorban elhanyagolás, bántalmazás, a szülők szenvedélybetegsége, betegsége, vagy halála miatt.

Az SOS Gyermekfalvak kiemeli, hogy őket jobb esetben nevelőszülő fogadja be, akinél egy kisebb létszámú családban nőhetnek fel, kortársaihoz hasonlóan. Ám ha nem találnak nekik nevelőszülőt, gyermekotthonba kerülnek, ahol sok gyerek él együtt és váltogatják egymást a nevelők. A család hiánya itt érezhető igazán, hiszen egy laza közösségben hiányzik a szorosabb érzelmi kötődés, a biztonság, az állandóság, a szeretet.

A szervezet egy videót is készített, melyből kiderül, hogy

a törvény szerint minden 12 év alatti gyereket nevelőszülőnél kellene elhelyezni, harmaduk azonban még mindig gyermekotthonban lakik.

Nemrég a Népszava is beszámolt arról, hogy az egyéni bánásmódot, kiemelkedő figyelmet igénylő gyerekek befogadásáért indított nevelőszülői programot az SOS Gyermekfalvak. A jelentkezők a speciális képzés után egyetlen ilyen kiskorút nevelnek majd, szemben a hagyományos, 3-5 gyereket vállaló nevelőszülőkkel.

Lapunk a helyettes szülőség intézményéről is írt, ami az 1997-es gyermekvédelmi törvény óta létezik Magyarországon. Hasonlít a nevelőszülőséghez, de alapvető különbség, hogy ez esetben a felügyeleti jog a vér szerinti szülőnél marad. Olyan gyerekek kerülhetnek helyettes szülőkhöz, akiket a biológiai szülők valamilyen átmeneti okból, például lakhatási válság, kórházi ápolás miatt nem tudnak ellátni. A krízishelyzet idején a gyerekek kapcsolatot tarthatnak a vér szerinti szüleikkel, nincsenek egymástól elszakítva. A helyettes szülőnél legfeljebb másfél évet tölthetnek, ha ennyi idő alatt sem oldódik meg a gond, akkor más megoldást kell találni, ekkor jöhet szóba például a nevelőszülői hálózat.