A brit kormány nyomása alá került a BBC, mert a brit közszolgálati média nem hajlandó terroristának minősíteni a Hamász szélsőséges palesztin szervezetet - írta meg a Deadline.
A BBC a Hamászt rendszerint „militáns” csoportként említi, a terrorszervezetnek minősítéstől azonban tartózkodik, mivel szerkesztői irányelveik szerint a „terrorista” szót nem szabad forrásmegjelölés nélkül használni. A Hamász szombaton indított háborújának fényében a brit kormány felszólította a brit közszolgálati adót, hogy vizsgálja felül a szervezet minősítését, és ezen keresztül a szerkesztői irányelveiket, azonban Lucy Frazer kulturális államtitkár felhívását Tim Davie, a BBC főigazgatója elutasította.
A BBC szóvivője ezt azzal indokolta, hogy mindig nagyon komolyan veszi a nyelvhasználatát, független műsorszolgáltatóként pedig az a feladatuk, hogy pontosan elmagyarázzák, mi történik a „terepen”, hogy közönségük ezáltal saját értékítéletet alkothasson. (A Népszava használja a „terrorista” szót a Hamászra. Ennek két oka van. az egyik, hogy a Hamász izraeliek elleni szombati akcióit nehéz nem terrornak nevezni, a másik, hogy a palesztin szélsőségeseket az Egyesült Államok és nem mellesleg az Egyesült Királyság mellett Európai Unió is terrorszervezetként tartja nyilván – a szerk.)
Már több mint 2100 halottja van már az izraeli-palesztin háborúnak, civileket fejeztek le a Hamász terroristáiA brit közszolgálati adó indoklásában azt is közölte, hogy irányelveik szerint a „terrorista” szó inkább akadályt jelenthet, mint segítséget abban, hogy segítse a közönséget a hírek megértésében. „Olyan szavakat kell használnunk, amelyek precízen leírják az elkövetőt, ilyen például a bombázó”, támadó” „fegyveres”, „emberrabló” ,”felkelő”, „militáns” - írják, hozzátéve, mások nyelvhasználatát nem szabad a sajátjukként elfogadniuk, az ő felelősségük a tárgyilagosság, és hogy ennek révén a befogadó saját véleményt alakíthasson ki.
Marie van der Zyl, a brit zsidók képviselőtestületének elnöke levelében ízléstelennek minősítette a BBC eljárását, hozzátéve, szerinte a brit közmédia álláspontja sérti azt a sok brit zsidót, akiknek barátait és családját jelenleg népirtó antiszemita terroristák támadják, és ez mélységesen rossz szolgálatot tesz nézők millióinak.
Lucy Frazer Marie van der Zylt arról tájékoztatta, hogy a brit kormány „rendkívül világossá tette azt a nézetét, hogy ezek egy terrorszervezet által végrehajtott terrorcselekmények”, hozzátéve, hogy a Hamászt 2021 óta az Egyesült Királyság terrorszervezetként tartja nyilván, számos más kormányhoz és nemzetközi szervezethez hasonlóan. Hétfőn Rishi Sunak brit miniszterelnök ugyancsak arról beszélt, hogy „ez nem a félreértések ideje, hanem annak kell neveznünk, amilyen.” Mivel azonban a BBC szerkesztősége független a kormánytól, nem köteles tekintettel lenni a politikusok aggályaira - jegyzi meg a Deadline.