Zsúfolásig megtelt Szegedi Tudományegyetem (SZTE) előtti a Dugonics tér csütörtökön, amikor a jelenlévők tapssal és üdvrivalgással köszöntötték személyesen Karikó Katalin világhírű biokémikust, a 151 éves felsőoktatási intézmény második Nobel-díjasát, kutatóprofesszorát, és egyben volt „alumnáját”, azaz diákját, növendékét – derült ki az SZTE Népszavához is eljuttatott közleményében. Bejelentették: Karikó Katalin Szent-Györgyi Albert korábbi dolgozószobáját kapta meg az egyetemtől, ami szimbolikus jelentőségű, hogy a ugyancsak orvos, biokémikus, akit a legtöbben a C-vitamin feltalálójaként ismernek 86 éve, 1937-ben kapta meg a Nobel-díját.
– A kutatóprofesszort Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke, Rovó László, a Szegedi Tudományegyetem rektora, Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja, Botka László, Szeged polgármestere és Salgó László, a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal főispánja köszöntötte az egyetem központi épülete előtt. Ezt követően a Karikó Katalin tiszteletére rendezett zártkörű ünnepi ülésen részt vettek az egyetemi alapítvány kurátorai, az egyetem rektorhelyettesei, főigazgatói, igazgatói, a karok megjelent dékánjai, dékánhelyettesei is.
A biokémikus Nobel-díjának kihirdetésekor, 2023. október 2-án az egyetem központi épületében sajtónyilvános eseményen, az újságírókkal közösen várta a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díj bejelentését a Szegedi Tudományegyetem vezetősége, Karikó Katalin akkor videókapcsolaton keresztül, most pedig személyesen, élőben szólt az őt ünneplőkhöz.
– Amikor az amerikai egyetemen a Nobel-díjjal kapcsolatos sajtótájékoztató véget ért, Weissman elment ünnepelni az ő csapatával, én pedig hazamentem. Ezért vagyok most itt, mert az én kollégáim az SZBK-ból (Szegedi Biológiai Kutatóközpont), az egyetemi csoporttársaim, a tanáraim, a kisújszállásiak, akik tanítottak, azok itt vannak. És én most jöttem ünnepelni
– mondta el beszédében Karikó Katalin.
Mint folytatta, rengeteg szép emlék köti Szegedhez, hiszen 5 évig a JATE-n tanult, majd 7 évig az SZBK-ban dolgozott és a doktori kinevezését is pontosan abban a teremben vette át, ahol most a Nobel-díját ünnepelték. Itt ismerkedett meg férjével és itt házasodtak össze. Ennek 43. évfordulóját éppen az előző napon ünnepelték. Szegeden született a kislánya is, tehát a fiatalsághoz kapcsolható szép emlékek ide fűzik. – Ha megnézitek a Szerelmes földrajz című televíziós sorozatot, akkor látni fogjátok, hogy két várost jelöltem meg, amibe szerelmes vagyok, Kisújszállást és Szegedet. A második részben több egyetemi épület is feltűnik majd. Számomra Magyarország volt az a hely, ahonnan el se akartam menni, és amikor tudtam, visszajöttem – hangsúlyozta a világhírű tudós aki beszéde végén óriási tapsot kapott.
Rovó László rektor átadta a kulcsot, amely azt az irodát nyitja, ahol az SZTE első Nobel-díjasa, korábbi rektora, Szent-Györgyi Albert dolgozott, benne az általa használt bútorok, de már csúcstechnológiával felszerelt kutatási eszközök várják.
Botka László, Szeged polgármestere egyrészt átnyújtotta a Nobel-díjas kutatónak azt a gratulálókönyvet, amelyet többezer szegedi írt alá az elmúlt napokban, másrészt bejelentette, hogy Szeged legmagasabb épületére, az újszegedi 17 emeletes lakóházra fel fogják festetni Szent-Györgyi Albert és Karikó Katalin arcképét.
Karikó Katalin nem ismeri a magyar oktatás helyzetét, mindig arra koncentrál, ami előtte van (videó)Karikó Katalin az első Nobel-díjas magyar nőKarikó Katalin kapta a 2023-as orvosi Nobel-díjat!