Budapest;ellátás;hajléktalanok;Iványi Gábor;Győri Péter;Oltalom Karitatív Egyesület;Magyar Evangéliumi Testvérközösség;Dankó utca;

„Emberek ők, nem tárgyak, akiket nem lehet csak úgy ide-oda rakosgatni”

Évtizedes visszalépést okozhat a fővárosi hajléktalanellátásban, ha az Iványi Gábor vezette egyházi szállóról az utcára kerül 150-200 otthontalan.

Százötven-kétszáz zömében betegségekkel, alkoholproblémával, egyéb függőséggel küzdő hajléktalan kerülhet az utcára, ha a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) két vidéki oktatási intézménye után a fővárosi Dankó utcai hajléktalanszállót is be kell zárni. A hajléktalanok tömeges utcára kerülése évtizedes visszalépést jelentene a fővárosi hajléktalanellátásban.

– A „fűtött utca” program bevallottan kifejezetten alacsony küszöbű, karitatív ellátást nyújt a legrászorulóbbaknak. Olyanoknak, akiknek máshol nincs hely, akiknek a többségi társadalom eddig sem adott sokat, de most azt a keveset is elvenné tőlük.

Különösen igaz ez a heroikus munkával működtetett hajléktalankórházban ápoltakra. Ennek a 40 fős részlegnek a munkája végképp pótolhatatlan lenne 

– magyarázta a Népszavának Győri Péter szociológus. A fővárosi önkormányzat fenntartásában működik ugyan egy magas színvonalú hajléktalanokat fogadó egészségügyi centrum a Szabolcs utcában – amelyet egyébként Győri szerint időnként szintén felszámolna a hatalom –, de ez már most teljes kihasználtsággal működik, a Dankó utcai részleg ellátottjait már nem tudná átvenni.

A fővárosi hajléktalanellátás helyzetét jól ismerő szakember szerint az Iványi Gábor vezette egyház, illetve Oltalom Egyesület által működtetett Dankó utcai éjjeli menedékhely

gondos előkészítés után akár átstrukturálható, csökkenthető kapacitású is lehetne, de egy adminisztratív okból történő hirtelen bezárás súlyos ellátási krízist teremtene.

A hajléktalan társadalomban is különösen nehéz sorsúnak számító ellátotti kör jó része az utcára kerülne, közülük sokan nem élnék túl a telet. Másoknak jutna hely más ellátóknál, de ehhez is idő kell. „Emberek ők, nem tárgyak, akiket nem lehet csak úgy ide-oda rakosgatni” – jelentette ki a szakember, aki szerint a szálló és a kórház bezárása külső, nem szakmai átszervezés okán elfogadhatatlan.

A MET és intézményei a NAV korábbi közlése szerint 1,5 milliárd forintnyi tartozást halmoztak fel, ennek végrehajtását egy időre felfüggesztette ugyan az adóhatóság, ám augusztusban inkasszóval élt és azóta a teljes hajléktalanellátásra, oktatásra kapott állami normatívát leemeli a MET számláiról. (Az egyháznak az állam jelentős összeggel tartozik a ki nem fizetett egyházi járandóság miatt.) Már harmadik hónapja nem érkezik meg ezer dolgozó bérköltségét fedező 220 millió forint. Iványi Gábor segítségkérő kiáltványára eddig összesen 140 millió forint adomány gyűlt össze, ám ez csak fizetési előlegekre volt elég. Fizetés híján a dolgozók folyamatosan mondanak fel, így már két vidéki iskolában fel kellett függeszteni a tanítást, ez várhat a hajléktalanellátó fővárosi intézményre is. Iványi Gábor szerdán azt mondta, hogy a Dankó utcai szálló helyzete már most kritikus, a dolgozói felmondások miatt csak részleges az ellátás. A hajléktalankórház még működik, de nem tudni meddig. A lelkész ígéretet kapott Karácsony Gergely főpolgármestertől a segítségnyújtásra.

„Vizsgáljuk a segítségnyújtás lehetséges csatornáit, hiszen azt nem szeretnénk, ha a fővárosi támogatást is elvinné a NAV” 

– válaszolta a Népszava kérdésére Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes, aki szerint ehhez a Fővárosi Közgyűlés jóváhagyása szükséges, így legkorábban a hónap végén születhet döntés. A városvezető ugyanakkor elismerte, hogy nagyon nehéz helyzetbe hozná a fővárosi ellátórendszert a Dankó utcai szálló kiesése. Így azt is elképzelhetőnek tartja,

hogy átmenetileg szociális munkásokkal támogassák az intézmény működését vagy segítsenek az ezzel kapcsolatos koordinációban, ha túlságosan lecsökkenne az ott dolgozók száma. 

Annak viszont szerinte nem most van itt az ideje, hogy középtávú megoldásokról, így például fenntartóváltásról döntsenek, a legfontosabb feladat jelenleg a működés jelenlegi fenntartóval való biztosítása.

„A Dankó utca vállaltan a hétköznapi segítségnyújtás színtere, egyházi karitatív és nem szakmai intézmény. Alacsony színvonalon nyújt szolgáltatást, de azt feltételek nélkül mindenkinek. Ellátási és elvi szempontból is fontos, hogy ilyen jótékonysági intézmények is működhessenek” – szögezi le Győri Péter.