;

pályázat;Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem;Csák János;rektorválasztás;Kulturális és Innovációs Minisztérium;

- Keller András visszalépett, eredménytelen a Zeneakadémia rektori pályázata

A jogszabályoknak megfelelően így az erre jogosult rektorhelyettes veszi át a felsőoktatási intézmény vezetését.

A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori tisztségére a Kulturális és Innovációs Minisztériumhoz beérkezett öt pályázat közül egyedül Keller Andrásé felelt meg a kiírásban foglaltaknak - közölte az Kulturális és Innovációs Minisztérium.

Keller András azonban 2023. október 11-én arról tájékoztatta a Minisztériumot, hogy ugyan a Zeneakadémia jelenlegi rektora kérte fel arra, hogy induljon az intézmény vezetéséért,

az egyetem szenátusa és vezetősége olyan méltatlan helyzetbe hozta őt, hogy mérlegelve a körülményeket visszavonja pályázatát.

Csák János miniszter tudomásul vette Keller András döntését és indoklását. A jogszabályoknak megfelelően így az erre jogosult rektorhelyettes veszi át a felsőoktatási intézmény vezetését. A miniszter megbízta az egyetem kancellárját az átadás-átvételi folyamat lebonyolításával.

Mint azt tegnap megírtuk: Fekete Gyula, a Zeneakadémia, vagyis a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektor-helyettese aláíróként megerősítette a Népszavának az Index információját, miszerint október 6-án levelet küldtek a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak (KIM), amelyben arról tájékoztatják, hogy az egyetem szervezeti és működési szabályzata értelmében „a rendkívüli szenátusi ülés összehívásához az ülés előtt legalább négy nappal szükséges a vonatkozó meghívót e-mail útján eljuttatni a tagoknak és meghívottaknak”.

A levélben kérik Csák János miniszter szíves tájékoztatását, illetve iránymutatását a rektori pályázati folyamattal kapcsolatban, annak érdekében, hogy a rendkívüli szenátusi ülés összehívására megfelelő időben sor kerülhessen. Ha kifutnak az időből, még az is lehet, hogy kormánybiztost neveznek ki az intézmény élére, aki aztán levezényli a modellváltást, hogy a Zeneakadémia egyetemi alapítványi formában működik tovább.

A Navracsics Tibor már 2023 januárjában beszélt arról, hogy ami a Zeneakadémiát illeti, szólnak érvek az alapítványi működési forma mellett.

A jelenlegi rektor, Vigh Andrea megbízatása október 31-én jár le. A KIM július 3-án írta ki a pályázatot Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektori pozíciójára. A kiírás megjelenése után tiltakozott az egyetem szenátusa és tanszékvezetői, zeneszerzők, jazz-zenészek és az egyetem hallgatói önkormányzata, és a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia is, mert azt diszkriminatívnak tartották, miután a jelentkezők köréből kizárták a zenetudósokat, a zenepedagógusokat, a jazz- és népzenészeket. Később módosították a kiírást, ebben a tevékenységi területeket már nem korlátozták, de előírták valamely nagy állami kitüntetés meglétét. Ilyennel Kutnyánszky Csaba, az egyetem jelenlegi oktatási rektorhelyettese – aki a Zeneakadémia jelöltje – nem rendelkezik, ezzel tehát kizárták a versenyből.

Augusztus 23-án a KIM jelöltjének tekintett Keller András, a Concerto Budapest zeneigazgatója nyilvánosságra hozta pályázatát. Ezt a másik négy jelölt - Győriványi Ráth György, Kutányszky Csaba, Marosi László és Tóth Péter - nem tette meg. Lapunk úgy tudja, hogy a szenátus nem támogatja Keller Andrást és nevét vállalni nem kívánó informátorunk megerősítette az egy esetleges modellváltással kapcsolatos aggodalmakat.

Csák János miniszter a Budapesti Operettszínház élére a jelenlegi igazgatót, Kiss-B. Attilát nevezte ki újabb öt évre. A Pesti Magyar Színház – Ifjúsági és Családi Színház igazgatója Nagy Viktor rendező lett, aki Eperjes Károly színész-rendezővel pályázott. Az eljárást kizárások, levélváltások kísérték.