;

Oroszország;Magyarország;tárgyalás;háború;Orbán Viktor;Vlagyimir Putyin;

- Orbán Viktor: A válasz, amelyet az orosz elnöktől kaptam, a legkevésbé sem megnyugtató

A magyar miniszterelnök a háború ellenére is fenn akarja tartani az energetikai kapcsolatokat. 

Videóban állt a nyilvánosság elé Orbán Viktor azután, hogy kedden a kínai fővárosban leült egy kétoldalú tárgyalásra Vlagyimir Putyinnal tárgyalt.

E szerint a találkozón a magyar kormányfő jelezte, Európában mindenkit az foglalkoztat, lesz tűzszünet Ukrajnában, nekünk magyaroknak ugyanis a legfontosabb, hogy legyen vége a  menekültáradatnak, a szankcióknak és a harcoknak. Állítása szerint a válasz, amelyet az az orosz elnöktől kapott, a legkevésbé sem megnyugtató, és ennek tudatában kell alakítani Magyarország lépéseit. Orbán Viktor fontosnak nevezte, hogy a háború ellenére fenn tudják tartani a magyar-orosz együttműködést az energia és más gazdasági kérdések területén.

Azt, hogy ez az együttműködés miért  fontos, Orbán Viktor nem árulta el – Szlovákia nemrég levált még az orosz nukleáris fűtőanyagról is –, de jellemző, hogy Karl Nehammer osztrák kancellár után a magyar miniszterelnök mindössze a második EU-s vezető, aki személyesen találkozott Vlagyimir Putyinnal azóta, hogy Oroszország 2022. február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát. Ráadásul az orosz elnök kedvéért Orbán Viktor a háború szó helyett a „katonai művelet” kifejezést használta. Nem mellesleg ő az egyedüli EU-s vezető, aki elutazott Pekingbe az Egy övezet, egy út nevű kínai kezdeményezés fórumára.

Az Egy övezet, egy út Kína első számú külföldi befolyásszerzési kísérletének számít. Arról szól, hogy a távol-keleti nagyhatalom utakkal, kikötőkkel és gázvezetékekkel köti össze Ázsia, Európa és Afrika országait. Jelenleg 154 országot érint, az Európai Unió pedig már öt éve sem rajongott érte túlságosan, a gyanúja szerint a pekingi vezetés csak gazdasági és politikai befolyási zónakialakítására törekszik vele. Ennek a jele, hogy a kétoldalú szerződésekben, amelyeket a pekingi vezetés egy-egy ország elé tesz, szerepel két kifejezés, a „community of common destiny” és a „community of shared future for mankind”, vagyis a „közös sors” és a „közös jövő”. És nem mindössze fellengzős, ártalmatlan kijelentésekről van szó, a bennük szereplő közösség szót ugyanis ugyanazzal a karakterrel jelölik, amelyet az Európai Unióra is használnak.

Még több mint félmilliárd forint hiányzik a balatoni fürdő felújításához - tudta meg lapunk. Befektetőjelöltet keres az önkormányzat.