A rendőri intézkedés közben meghalt fiatal iráni kurd nőnek, Mahsza Amininek és a Nő, Élet, Szabadság elnevezésű mozgalomban aktív iráni nőknek ítélték idén az Európai Parlament (EP) Szaharov-díját, amelyet az uniós testület minden évben az emberi jogok, valamint a szólás- és gondolatszabadság védelméért adományoz.
Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola a döntéssel kapcsolatban elmondta, szeptember 16-án volt egy éve, hogy Iránban meggyilkolták Mahsza Aminit.
„Az Európai Parlament büszkén kiáll a bátor és rendíthetetlen emberek mellett, akik továbbra is küzdenek az egyenlőségért, a méltóságért és a szabadságért Iránban. Azok mellett állunk, akik még a börtönből is életben tartják a Nő, Élet, Szabadság mozgalom ügyét. Azzal, hogy őket választotta a Szaharov-díj a Gondolatszabadságért 2023-as díjazottjainak, az Európai Parlament megemlékezik küzdelmükről, és tisztelettel adózik mindazok előtt, akik a szabadságért a végső árat fizették”
– tette hozzá Roberta Metsola.
Amint arról a Népszava is beszámolt, a nyugat-iráni, zömében kurdok lakta Szakkez városában élő fiatal nőt tavaly szeptember 13-án Teheránban tartóztatta le az Erkölcsrendészet, mert megsértette az iszlám köztársaság öltözködési szabályait, azzal, hogy nem viselte „szabályszerűen” fejkendőjét, (néhány tincs kilógott a hidzsáb alól). Néhány óra múlva az erkölcsrendészet fogdájában tartott nevelőórán összeesett. Két és fél napig feküdt kómában, fején sérülések voltak, a fogdából szabadult más lányok szerint már véres fejjel érkezett az oktatásra, de a hatóságok mindmáig tagadják, hogy bántalmazták volna. Azt állítják, hogy szívrohama és agyvérzése volt egy állítólagos gyerekkori agyműtét miatt, családja viszont cáfolja, hogy egyáltalán létezett volna ilyen sebészeti beavatkozás.
A lány halála először csak a kurdok lakta országrészben váltott ki zavargásokat, de rövidesen országos tiltakozó mozgalommá duzzadt az említett „Nő, Élet, Szabadság” jelszó alatt.
Az 1979 óta létező iszlám köztársaság legnagyobb tüntetési hulláma kezdődött, amely az elnyomó rezsim alapjait rengette meg. Példátlan módon nők tömegei dobták el kötelező fejkendőjüket, nyíltan szembeszállva az iszlám köztársaság kormányzati rendszerével, ellenállásuk pedig a társadalom minden rétegében támogatásra lelt.
Miután az iráni kormány leverte ezeket a tiltakozásokat, az Európai Parlament többször is elítélte az országban uralkodó emberi jogi helyzetet. A képviselők 2022 októberében szankciókat követeltek a Mahsza Amini halálában és a rezsim elnyomásában is érintett iráni tisztségviselők ellen, és határozott támogatásukról biztosították az iráni békés tiltakozó mozgalmat.
Irán fokozta az elnyomást, megemlékezést sem tarthatott a 22 évesen megölt kurd lány családjaA díjátadó ünnepség 2023. december 13-án lesz az Európai Parlament strasbourgi üléstermében.
A Szaharov-díjat 1988 óta minden évben olyasvalakinek ítélik oda, aki jelentős erőfeszítéseket tesz, nagy áldozatokat vállal az emberi jogokért, a gondolatszabadságért és a demokráciáért folytatott küzdelemben.
Meghátrált a hatalom, megszüntetik az erkölcsrendészetet IránbanIránban kivégezték az első embert, akit a tüntetések miatt ítéltek el