;

Schmidt Mária;alapítványok;tiszteletdíj;Mathias Corvinus Collegium;

- Tavaly több mint hárommilliárd forint ment el a vagyonkezelő alapítványok vezetőinek tiszteletdíjára

A legtöbb pénz a Mathias Corvinus Collegiumnál fizették ki, míg a legnagyobb összeget főigazgatóként Schmidt Mária kapta a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Alapítványtól.

Összesen több mint 3,1 milliárd forint tiszteletdíjat vettek fel tavaly a közérdekű vagyonkezelő alapítványok élére kinevezett vezető tisztségviselők, vagyis a kurátorok és felügyelőbizottsági tagok – írja a 24.hu az alapítványok által beadott éves beszámolók alapján.

A kormány az elmúlt években összesen 35 vagyonkezelő alapítványt hozott létre, köztük 21 egyetemit. Mivel minden alapítványban öt kurátor és három fb-tag van, a portál szerint átlagosan közel egymillió forintos havi juttatásban részesülhetett az összesen 280 – többségében a kormánypártokhoz kötődő – vezető.

A portál összesítése szerint

  • a legtöbb pénz a Mathias Corvinus Collegiumnál fizették ki az alapítvány vezetőinek, összesen 262 millió forintot. Ez azt jelenti, hogy a kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagok átlagosan több mint 2,5 millió forintnyi tiszteletdíjat kapnak havonta.

  • az egyetemi alapítványoknál a Mocsai Lajos vezette Testnevelési Egyetemé volt a legjobban fizető hely, 184,4 millió forinttal. Itt a kuratóriumi tagok 2,4 milliót vehettek fel átlagosan havonta, az fb-tagok pedig 1,1 millió forintot.

  • nem sokkal marad el ettől a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány sem, ahol összesen 173 millió forintnyi juttatást biztosítottak a vezető tisztségviselőknek.

A portál két olyan vagyonkezelő alapítványt talált, amelyben a kurátorok és az fb-tagok nem veszik fel a fizetésüket, az egyetemiek közül egyedüliként a Csányi Sándor OTP-vezér által vezetett Soproni Egyetemért Alapítvány tartozik ide. A másik a Közép-európai Oktatási Alapítvány. Akad két másik vagyonkezelő alapítvány, ahol csak egy-egy kurátor vesz fel fizetést:

  • a Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány, ahol főigazgatóként részesül 3,2 millió forintos havi díjazásban az egyik kuratóriumi tag, Pacsay-Tomassich Orsolya, aki az előző ciklusban államtitkárként szolgált a kuratóriumi elnök, Magyar Levente külgazdasági és külügyiminiszter-helyettes mellett.

  • a másik a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány, amelyet Áder János alapított még köztársasági elnökként. Itt egyedül Csepreghy Nándor részesül juttatásban, tavaly összesen 35,4 millió forintot kapott, ami havi szinten 3 millió forintot jelent.

A legtöbb pénzt főigazgatóként Schmidt Mária kapta a beszámolók szerint a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásért Alapítványtól. A korábbi kormánybiztos összesen 54,9 millió forintot vehetett fel, ami havi bontásban 4,6 millió forintra jön ki.

Az EU Tanácsa tavaly decemberben függesztette fel az Erasmus+ oktatási és a Horizont Európai kutatás-fejlesztési program finanszírozását a közalapítványi formában működő egyetemek számára. Ezt azzal indokolta, hogy az intézmények működési modellje nem garantálja a nekik juttatott uniós források átlátható kezelését.

Az osztrák vasúttársaság közlésében december 10 szerepel, míg a MÁV vágányzári tájékoztatójában továbbra is az október 27-i dátum olvasható.