Az európai vezetőknek nem szabad „bedőlniük” Vlagyimir Putyin orosz államfő taktikájának – mondta Petr Pavel cseh elnök két nappal azután, hogy Magyarország miniszterelnöke kezet fogott Oroszország vezetőjével Kínában.
Petr Pavel a The Guardiannek nyilatkozva úgy vélekedett, hogy – mint az már többször bebizonyosodott – Putyin nem azzal a céllal találkozik európai vezetőkkel, hogy békét teremtsen Ukrajnában. Szerinte az orosz elnök csak azért vesz részt ezeken, hogy
megtörje az európai országok és az egész demokratikus világ egységét.
Mint arról lapunk is beszámolt, a napokban Kaja Kallas észt miniszterelnök az Orbán-Putyin találkozóval kapcsolatban azt a költői kérdést tette fel, mégis hogyan foghat kezet egy agressziós háborút vívó bűnözővel egy olyan ország vezetője, amelynek olyan történelme van, mint Magyarországnak. Az Emmanuel Macron elnök vendégeként párizsi úton lévő politikus azt is mondta, nagyon-nagyon kellemetlen volt látnia a jelenetet, mivel időben nincs olyan messze az 1956-os forradalom.
Szijjártó Péter külügyminiszter erre úgy reagált, „ez a Kaja Kallas az a Kaja Kallas, akinek férjéről az derült ki nemrégiben, hogy a háború kitörése után is tulajdonrésze volt egy olyan cégnél, amely 30 millió euró értékben szállított nyersanyagokat egy orosz gyárnak a harcok ellenére is. Képmutatás a köbön”.
Megszólalt az észt miniszterelnök, nagyon kellemetlen volt látnia Orbán Viktor kézfogását a „bűnöző” Vlagyimir Putyinnal„Képmutatás a köbön” – Szijjártó Péter visszavágott az Orbán-Putyin találkozót bíráló észt miniszterelnöknekA The Guardian cikkében felidézte, hogy az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman is élesen bírálta a találkozót. „Magyarország vezetője úgy döntött, hogy egy olyan ember mellé áll, akinek a hadserege felelős az emberiség elleni bűnökért Ukrajnában” – írta a közösségi médiában.
Julia Gross, Németország budapesti nagykövete pedig úgy reagált: „Szóval Putyinnak be kell fejeznie az Ukrajna elleni agressziót, véget kell vetnie a civilek bombázásának, az iskolák és kórházak ágyúzásának, a gyerekek elrablásának? Biztosan ez volt a megbeszélés célja?”
Mint megírtuk, csütörtök reggel megbeszélést folytattak azon országok budapesti nagykövetei, amelyek tagjai az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének (NATO). Az eseményre meginvitálták Svédország nagykövetét is. Ennek apropóját az adta, hogy a védelmi szövetség tagjait egyre nagyobb aggodalommal tölti el az Orbán-kormány mind jobban mélyülő kapcsolata a háborús agresszor Putyin-rezsimmel. David Pressman azt mondta, elsősorban Orbán Viktor és az orosz elnök keddi találkozója volt az egyeztetés középpontjában.
Összeültek a NATO-tagországok budapesti nagykövetei az Orbán-Putyin találkozó miattOrbán Viktor kedden Pekingben kétoldalú tárgyalást folytatott Vlagyimir Putyinnal. Mint mi is hírt adtunk róla, a magyar kormányfő mindössze a második uniós vezetőként találkozott Vlagyimir Putyinnal az invázió tavaly februári elrendelését követően.
A magyar sajtóban szeptember 19-én elsőként a Népszava Online írta meg, hogy Orbán és Putyin összefuthat a pekingi Egy övezet, egy út fórum margóján. Kérdésünkre Havasi Bertalan mélyen hallgatott arról, hogy létrejöhet egy kétoldalú találkozó, pár napja pedig a Kreml is tagadta, hogy szó lenne róla.
Győri Lóránt, a Political Capital geopolitikai elemzője lapunknak arról beszélt, diplomáciai szemszögből az euroatlanti szövetségesek előtt nehéz megvédeni, hogy Orbán Viktor kétoldalú tárgyalásokat folytatott Vlagyimir Putyinnal Kínában, még akkor is, ha az orosz elnök elszigeteltsége csak informális. Az erről szóló cikkünk itt található.
Videóval alázta Orbán Viktort a Putyin-rezsim propagandájaOrbán Viktor a háború szó helyett a „katonai művelet” kifejezést használta, hogy tetsszen Vlagyimir PutyinnakNehéz védeni, amit Orbán művelt, rontotta Magyarország helyzetét, legitimálta Putyin háborús álláspontját