Magyarország;MNB;vagyonosodás;magántőke;befektetési alapok;NER-vállalkozók;

Kiszámolták, csaknem 2700 milliárdos, döntő többségében NER-vagyon lapul a magántőkelapokban

Az elképesztő mértékű gazdasági hatalmat mi sem jellemzi jobban, hogy a 41 kormányközeli világhoz tartozó vállalkozónál koncentrálódó vagyon a tavalyi magyar GDP 4 százalékát teszi ki.

Mintegy 2700 milliárd forintot ért az a vagyon, amit magyarországi magántőkealapokban helyeztek el tulajdonosai 2022. december 31-én – írja a G7 saját számításai alapján. Az adatok alapján levont következtetések még megdöbbentőbb számokat mutatnak: „az összes alap 84 százaléka szorosan a kormányközeli vállalkozói világhoz, a NER-hez köthető, míg a kezelt magántőkalapok mérleg szerinti nettó eszközértékének 95 százaléka a NER-eseké”. – Ez a 2022-es 68 ezer milliárd forintos hazai GDP 4 százaléka. A 41 tulajdonosnál koncentrálódó vagyon így a magyar gazdaság nem csekély szeletét fedi le – állapítja meg a gazdasági portál.

A nagyságrendet az is jól mutatja, hogy

a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint a részvények teljes hazai állománya 8,7 ezer milliárd forint volt, míg – a magántőkealapokat is magába foglaló – befektetési jegyeké 12,7 ezer milliárd forint. 

A jegybanki statisztikák szerint elképesztő gyorsan nőtt a vagyon: 2020 végén még csak 179 milliárd forinttal rendelkeztek a magántőkealapok, 2021 végén 1134 milliárd forint felett diszponáltak, míg 2022. december 31-ére már 1551 milliárd forintos vagyonuk lett. Ez az MNB adatai szerint a befektetési alapok vagyonának hetede, a G7 fentebb idézet számításai azonban ennél jóval többet, 70 százalékkal magasabbat mutatnak: összesen 2664 milliárd forintot.

Az eltérésnek több oka is lehet, például az is, hogy a kezelésre átadott állami vagyon nem része az elszámolásnak. Márpedig itt is százmilliárdokról van szó, hiszen ahogy arról korábban beszámoltunk, az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Banktól (MFB) tisztázatlan feltételek mellett 250 milliárd forint jutott Tiborcz István és Jellinek Dániel közelébe, illetve kezelésébe. 

A g7 kitért arra is, hogy a tulajdonosok kiléte következtetéseken alapul. – Egyrészt feltártuk az alapkezelők tulajdonosi hátterét, másrészt azt is kigyűjtöttük, hogy mekkora vagyon tartozik olyan tulajdonosokhoz, akik NER-körök érdekében, hozzájuk kapcsolódva tevékenykednek. Ennek alapján a magántőkelapokban lévő nettó eszközértékű vagyon kétharmada csupán négy tulajdonos közelében koncentrálódott tavaly év végén:

  • Mészáros Lőrinc: 716 milliárd forint,

  • Jellinek Dániel: 589 milliárd forint,

  • Száraz István: 323 milliárd forint,

  • Tiborcz István: 207 milliárd forint.

A cikk megjegyzi még, hogy az állami tulajdonú alapokban 186 milliárd forint volt, a piaci OTP-alapok 101 milliárddal az ötödik helyre fértek fel, továbbá alátámasztottnak tartja azt az elképzelést, hogy a magántőkealapokat szabályozó jogi konstrukció megteremtésének fő motivációja a NER-vagyonok átláthatóságának csökkentése lehetett. Az is világossá vált, hogy a magyar GDP 4 százalékának megfelelő vagyon zöme Budapesten koncentrálódik, s csupán Kisvárda az egyetlen vidéki helyszín.