;

Irán;újságírók;börtönbüntetés;Mahsza Amini;

- Börtönbüntetésre ítéltek két újságírót Iránban Mahsza Amini ügyének nyilvánosságra hozataláért

A 36 éves Elahe Mohammadi hat évet kapott, a 31 éves Nilufár Hamedit hét évre ítélték.

Iránban a hatóságok börtönbüntetésre ítéltek két újságírót, akik részt vettek az erkölcsrendészet őrizetében meghalt Mahsza Amini ügyének nyilvánosságra hozatalában - derült ki az iráni állami média vasárnapi tájékoztatásából.

Az igazságügyi tárcához közel álló Mízán hírügynökség azt közölte, a 36 éves Elahe Mohammadi hat év börtönbüntetést kapott az Egyesült Államokkal való együttműködés vádja, ötöt az állambiztonság elleni szervezkedés, egyet pedig a síita állam elleni propaganda terjesztése miatt.

A 31 éves Nilufár Hamedit hét évre ítélték az Egyesült Államokkal való együttműködés vádja miatt, társához hasonlóan pedig öt évet kapott állambiztonság elleni szervezkedés, egyet pedig az Irán elleni propaganda terjesztése miatt.

A két újságírót 2022 szeptemberében vették őrizetbe, azóta a teheráni Evin börtönben raboskodnak.

Az ítélet ellen 20 napig lehet fellebbezni - tette hozzá a Mízán.

Egy bíróság kedden - Irán elleni propaganda terjesztésének vádjával - egy év börtönbüntetésre ítélte Amini családjának jogi képviselőjét, Száleh Nikbahtot is, aki a vád szerint "információkat osztott meg az ügyről az iráni és a külföldi sajtó képviselőivel".

Nikbaht már számos ismert iráni személyiség védőjeként lépett fel, így a többi között a nemrég óvadék ellenében szabadlábra helyezett Dzsafar Panahi filmrendező jogi képviselőjeként is eljárt.

Amint arról a Népszava is beszámolt, a nyugat-iráni, zömében kurdok lakta Szakkez városában élő fiatal nőt tavaly szeptember 13-án Teheránban tartóztatta le az Erkölcsrendészet, mert megsértette az iszlám köztársaság öltözködési szabályait, azzal, hogy nem viselte „szabályszerűen” fejkendőjét, (néhány tincs kilógott a hidzsáb alól). Néhány óra múlva az erkölcsrendészet fogdájában tartott nevelőórán összeesett. Két és fél napig feküdt kómában, fején sérülések voltak, a fogdából szabadult más lányok szerint már véres fejjel érkezett az oktatásra, de a hatóságok mindmáig tagadják, hogy bántalmazták volna. Azt állítják, hogy szívrohama és agyvérzése volt egy állítólagos gyerekkori agyműtét miatt, családja viszont cáfolja, hogy egyáltalán létezett volna ilyen sebészeti beavatkozás.

A lány halála először csak a kurdok lakta országrészben váltott ki zavargásokat, de rövidesen országos tiltakozó mozgalommá duzzadt az említett „Nő, Élet, Szabadság” jelszó alatt.

Az izraeli katonai szóvivő szerint a légierő több mint 300 bombát vetett be katonai célpontok ellen. Ciszjordániában találat érte az Al-Ansar mecsetet.