Izrael;háború;Hamász;Gázai övezet;Ciszjordánia;légi támadás;

- Izrael azt üzente, fokozza a légicsapásokat a Gázai övezetben, a Hamász szerint 55 ember halt meg éjjel a térségben

Az izraeli katonai szóvivő szerint a légierő több mint 300 bombát vetett be katonai célpontok ellen. Ciszjordániában találat érte az Al-Ansar mecsetet.

A Hamász azt állítja, legkevesebb 55 ember vesztette életét szombatról vasárnapra virradóan a gázai légitámadásokban. A terrorszervezet közlése szerint több mint 30 lakóépület is megrongálódott azokban az órákban, amikor Daniel Hagari izraeli katonai szóvivő arról beszélt, fokozódni fognak a légicsapások a Gázai övezetben, és szárazföldi offenzívára készülnek – írja a BBC.

A katonai szóvivő azt is közölte, hogy a támadások csökkentik a határnál lévő izraeli katonai erők kockázatát, és gázaiaknak ismét azt üzente, induljanak dél felé a biztonságuk érdekében.

Találat ért egy mecsetet Ciszjordániában

Izrael Ciszjordániában is légitámadásokat hajtott végre. Dzseninben találat érte az Al-Ansar mecsetet, melyet az izraeli hadsereg (IDF) a „terroristák parancsnoki központjának” nevezett, azt állítva, hogy a csapásokban a Hamász és az Iszlám Dzsihád támadásait szervező vezetők is meghaltak.

A palesztin egészségügyi minisztérium később közölte, hogy négy ember életét vesztette Ciszjordániában. Így 89-re nőtt a térségben a halálos áldozatok száma azóta, hogy október 7-én a Hamász fegyveresei meglepetésszerű támadást indítottak Izrael ellen, betörtek az ország déli részébe, és több mint 1400 embert meggyilkoltak, további mintegy háromezret megsebesítettek, valamint mintegy 200 embert elraboltak, és túszként tartanak fogva. A gázai egészségügy-minisztérium arról tájékoztatott, hogy az övezetben indított izraeli műveletek halálos áldozatainak száma elérte az 4385-öt, a sebesülteké pedig a 13 651-et.

Az ENSZ palesztin menekülteket segítő ügynökségének (UNRWA) szerint tizenhárom ember – köztük öt gyermek – vesztette életét a korábbi, a ciszjordániai Nur Shams menekülttáborban végrehajtott izraeli támadás során. A szervezet közleményében az áll, hogy egy izraeli katona is meghalt, és többen megsebesültek.

A kanadai védelmi minisztérium eközben nyílt forráskódú és titkos jelentésekre hivatkozva „nagy fokú magabiztossággal” azt állította, hogy nem Izrael állt a gázai Al-Ahli kórház elleni október 17-i csapás hátterében. A robbanást valószínűleg egy Gázából kilőtt, eltévedt rakéta okozta – tudatta a tárca. Ez megegyezik Izrael és az Egyesült Államok álláspontjával, ám a Hamász továbbra is az izraeli erőket teszi felelősé a történtekért.

„Csepp a tengerben”

Szombaton két hét után először 20 segélyszállító kamion kelt át Egyiptomból a rafahi határátkelőn át a palesztin területre, az egyetlen határátkelőn, amelyet nem Izrael ellenőriz.

Az ENSZ szervezeteinek egy csoportja humanitárius tűzszünetre szólított fel Gázában, szerintük a 20 kamion csupán „csepp a tengerben”, a térségben pedig katasztrofális a helyzet.

Martin Griffiths humanitárius segélyekért felelős ENSZ-főtitkár azt mondta, lehet, hogy vasárnap újabb, 20-30 teherautóból álló segélyszállítmány érkezik a palesztin területre, de erről még folytak a tárgyalások.

Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden még csütörtökön jelentette be, hogy sikerült megállapodni húsz segélyszállítmány elindításáról, pénteken pedig jelezte, az Egyiptommal való megállapodás értelmében az első kamionok 24-48 órán belül megérkezhetnek. Biden azt mondta, Izrael beleegyezett abba, hogy engedélyezi a rafahi határátkelő megnyitását, azzal a feltétellel, hogy a szállítmányt a Hamász nem fogja saját céljára felhasználni. Amennyiben utóbbi megtörténik, a humanitárius segélyt leállítják. Izrael kijelentette, hogy csak élelmiszer, víz és gyógyszerek áthaladásához járul hozzá, a kórházak áramellátásához égetően szükséges üzemanyag és a vízszűrőrendszerek nem képezik a megállapodás részét.

Rakétavédelmi rendszereket küld az Egyesült Államok a Közel-Keletre

A Pentagon a BBC szerint közölte, hogy egy Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) rendszert, valamint további Patriot légvédelmi rakétarendszerű zászlóaljakat küld a Közel-Keletre. Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere azt is elmondta, hogy további csapatokat hívtak „bevetésre való felkészülésre” a régióban, azt azonban nem pontosította, hogy hány emberről van szó.

A THAAD rendszert rövid és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták lelövésére tervezték a repülés végfázisában.

Több mint háromszáz bombát vetett be az izraeli légierő

Az izraeli katonai szóvivő vasárnap reggel az MTI összefoglalója szerint arról számolt be, hogy a légierő szombat estétől tovább folytatta a Hamász infrastruktúrája és terroristái elleni támadásait a Gázai övezetben, és több mint háromszáz bombát vetett be.

Felszámolt több tucat alagútlejáratot, lőszerraktárat, főhadiszállást és hadműveleti katonai posztot.

A hadsereg közleményében az áll, hogy a megtámadott terrorista célpontok között voltak olyan mecsetek is, amelyeket a Hamász hadicélokra használt.

Az izraeli kormány tizenhat millió sékeles (több mint ezernégyszáz millió forintos) ideiglenes segítségnyújtásról határozott az október 7-én elhurcoltak és eltűntek családjainak. Mindemellett megszüntette az információs minisztériumot, miután az azt vezető Galit Atbarjan néhány napja lemondott hivataláról. A felszabadult minisztériumi költségvetést, 23,8 millió sékelt (mintegy kétezer millió forintot) a Gázai övezet környékének újjáépítéséért felelős hatósághoz irányítják.

„Nagyon veszélyes játékot űz” a Hezbollah

A libanoni határnál az izraeli hadsereg támadást intézett egy, a határ túloldaláról Avivim falu felé páncéltörő rakétákat kilőni készülő terrorista osztag ellen, még a rakéták elindítása előtt. A katonai szóvivő szerint az osztagot rövid idővel azelőtt észlelték, amikor páncéltörő rakétákat próbált kilőni izraeli területre Avivim térségében. A hadsereg erői megtámadták őket, még mielőtt a kilövést végrehajtották volna.

Jonatan Konrikosz, a hadsereg külföldi szóvivője újságíróknak azt mondta, hogy a Hezbollah libanoni síita milícia „nagyon veszélyes játékot űz”, az északi határon kialakuló eszkalációval a háború felé sodorja Libanont. „Fokozzák a hadihelyzetet, napról-napra egyre több támadást látunk” – mondta, hozzátéve, hogy az izraeli hadsereg válasza eddig „kimért, taktikai volt, és a határhoz közeli területekre korlátozódott”.

Újabb határ menti településeket evakuálnak

Izrael közben újabb tizennégy, az ország északi, libanoni határának közelében található települést evakuál, tartva a Hezbollah elleni harc kiterjedésétől. A már korábban evakuált izraeli falvakhoz és városokhoz így csatlakozik Sanir, Dan, Beit Hillel, Saár Jisuv, Goser, Liman, Micva, Ilon, Goren, Garnot HaGalil, Ibn Menachem, Szasza, Zebon és Ramot Naftali.

Kiryat shmonai lakosok hagyják el otthonukat

A konfliktus október 7-i kezdete óta csaknem kétszázezer embert evakuáltak állami finanszírozással, és további százezrek önként menekültek biztonságosabb helyekre a Gázai határ környékéről és az északi határvidékről.

Összességében az állampolgárok mintegy két százalékát evakuálták a hatóságok ideiglenesen otthonukból.

A védelmi minisztérium az önkormányzatok és helyi helyhatóságok bevonásával irányítja a kiürítést, melyre azért is van szükség, hogy a hadsereg szabadabban alakíthassa ki védekezési haditerveit.

Segélyekről és tűzszünetről tárgyalt és a Hamász vezetőjével Erdogan

A török elnöki hivatal a korábban Twitter néven ismert X-en bejelentette, hogy az ostrom alatt lévő Gázai övezetről, valamint az izraeli és a palesztin fél közötti tűzszünet lehetőségéről egyeztetett telefonon Recep Tayyip Erdogan török elnök és Iszmáíl Haníje, az övezetet uraló Hamász iszlamista terrorszervezet vezetője. A beszélgetés során Erdogan kiemelte, hogy Törökország mindent megtesz a mihamarabbi tűzszünet érdekében és további humanitárius segélyszállítmányokat sürget a Gázai övezetbe. Hozzátette, vizsgálják néhány gázai sebesült törökországi kórházi kezelésének lehetőségét is. Törökország – Katarral és más, térségbeli állammal együtt – emellett tárgyal az Izraelből a Hamasz fegyveresei által elhurcolt túszok szabadon bocsátásáról is. (MTI)

A támadásokban egy ember meghalt és egy megsebesült, mindkét repteret leállították.