;

Fernando Alonso;Forma-1;Brazil Nagydíj;Max Verstappen;Lando Norris;

Max Verstappen nyerte a vasárnapi Forma-1-es Brazil Nagydíjat

- Most a Brazil Nagydíjon aratott rajt-cél győzelmet Max Verstappen

Lando Norris zárt másodikként, a dobogó alsó fokára pedig Fernando Alonso állhatott fel.

A már háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland versenyzője a szombati sprintfutamon aratott sikere után a vasárnapi nagydíjon rajt-cél győzelmet Interlagosban.

A futam kaotikusan indult, hiszen a második pozícióba kvalifikáló Charles Leclerc már a felvezető kör alkalmával falba állította az autóját, aztán pedig a rajtnál Alex Albon és Kevin Magnussen kocsija tört ripityára, így piros zászlóval félbeszakították a versenyt.

„Mindkét rajtom jól sikerült, utána minden arról szólt, hogy figyeljek az abroncsokra. Ez elég jól sikerült. A magas gumikopás miatt figyelni kellett, de nagyon jó napot zártunk. Várom a folytatást, Las Vegas egy új kihívás lesz” – értékelt a 26 éves Verstappen, akinek ez volt az idei 17. és pályafutása 52. futamgyőzelme, amellyel feljött az örökranglista negyedik helyére és csak eggyel marad el a négyszeres vb-győztes német Sebastian Vetteltől, aki 53-szor győzött karrierje során.

„Ennél több nem volt ebben, jó volt a tempó. Az első rajtom nagyon jól sikerült, a hatodikról a másodikról jöttem előre, ez kellemes meglepetés volt. Max viszont nagyon jó volt. Boldog vagyok ezzel az eredménnyel” – értékelt a második Lando Norris, aki szombati eredményét ismételte meg.

„Vagy 30 körön át nyomás alatt voltam, a végén azt gondoltam, elúszott a dobogó. A végén úgy voltam vele, megpróbálom. Ez fantasztikus eredmény a csapatnak, az elmúlt hetekben, hónapokban nem voltunk túl jók. Kísérleteztünk egy kicsit, nagyon örülök ennek az eredménynek” – nyilatkozta a harmadik Fernando Alonso, aki végig nagyot csatázott a negyedik Sergio Pérezzel. A mexikói az utolsó előtti körben megelőzte, ám a rutinos spanyol az utolsó körben visszaszerezte pozícióját, s végül 53 ezreddel utasította maga mögé.

A hétvége nagy vesztese Leclerc volt, aki arról beszélt, műszaki meghibásodás okozta a vesztét. „Hirtelen szinte kicsúszott a kormány a kezeim közül, mivel elment a szervo, vagyis a kormány teljesen merevvé vált. Elmentem egyenesen, a motor pedig biztonsági okokból leállt, emiatt pedig blokkoltak a hátsó kerekek és megpördültem, majd a gumifalnak ütköztem. Megpróbáltam újraindítani az autót, sikerült is, megtettem 20 métert, és ugyanez történt. Szóval ennyi volt” – összegzett a monacói kiválóság.

Nemcsak neki, hanem a tavaly kettős győzelmet arató Mercedesnek is pocsék hétvégéje volt. A Lewis Hamilton-George Russell duó sorra veszítette a pozíciókat, utóbbi végül annyira szenvedett, hogy a csapat arra kérte, hogy adja fel a versenyt. A hétszeres világbajnok nyolcadikként ért célba, így az ezüstnyilak idei leggyengébb hétvégéjüket zárták, s két futammal az idény vége előtt továbbra is nyeretlenek 2023-ban.

A vb két hét múlva az F1 történetének első Las Vegas-i Nagydíjával folytatódik.

Brazil Nagydíj, eredménysor

A szombati sprintfutam pontszerzői: 1. Verstappen (Red Bull) 30:07.209 perc, 2. Norris (McLaren) 4.287 másodperc hátrány, 3. Pérez (Red Bull) 13.617 mp h., 4. Russell (Mercedes) 25.879 mp h., 5. Leclerc (Ferrari) 28.560 mp h., 6. Cunoda (Alpha Tauri) 29.210 mp h., 7. Hamilton (Mercedes) 34.726 mp h., 8. Sainz Jr. (Ferrari) 35.106 mp h.

A vasárnapi nagydíj pontszerzői: 1. Verstappen 1:26.07.136, 2. Norris 8.277 mp h., 3. Alonso (Aston Martin) 34.155 mp h., 4. Pérez 34.208 mp h., 5. Stroll (Aston Martin) 40.845 mp h., 6. Sainz Jr. 50.188 mp h., 7. Gasly (Alpine) 56.093 mp h., 8. Hamilton 1:02.859 p h., 9. Cunoda 1:09.880 p h., 10. Ocon (Alpine) 1 kör h.

A vb-pontverseny élmezőnye:

Pilóták: 1. Versappen 524 pont (már világbajnok), 2. Pérez 258 pont, 3. Hamilton 226 pont.

Konstruktőrök: 1. Red Bull 782 pomt (már világbajnok), 2. Mercedes 382 pont, 3. Ferrari 362 pont.

Az élsport sokszor már nem az egészségmegőrzés támogatásáról szól. Fügedi Balázssal, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Sporttudományi Intézetének a docensével erről, illetőleg az emberi teljesítmény határairól beszélgettünk.