Izrael;háború;Egyesült Államok;Gázai övezet;John Kirby;izraeli-palesztin konfliktus;

John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője

- Az Egyesült Államok is megpróbálja rábírni Izraelt a humanitárius tűzszünetre

Washington a palesztinpárti békés tiltakozás jogát tiszteletben tartja, de az antiszemita megnyilvánulásokat nem fogadja el.

Az amerikai kormányzat változatlanul sürgeti az izraeli kormányt, hogy egyezzen bele egy humanitárius szünetbe a Gázai-övezetben zajló katonai műveleteket illetően - jelentette ki hétfőn John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője.

John Kirby újságírók számára tartott online beszélgetésén úgy fogalmazott, továbbra is hisznek egy átmeneti humanitárius szünet értékében, például a segélyszállítmányok bejuttatása és emberek kijuttatása érdekében. Hozzátette, hogy Izrael mellett más regionális partnerekkel is zajlanak egyeztetések, de ennek a folyamatnak az elején tartanak, így egy humanitárius tűzszünet időtartamáról sem lehet egyelőre pontosat tudni.

Arra a kérdésre, elképzelhető-e, hogy Izrael vállaljon szerepet a Gázai övezet feletti ellenőrzésben, a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsának koordinátora azt mondta, hogy a regionális partnerekkel erről is zajlanak egyeztetések, de megállapította, hogy a történtek után a radikális iszlamista Hamász többé nem gyakorolhat ellenőrzést a palesztin terület felett.

John Kirby ugyanakkor cáfolta az iráni külügyminiszter szavait, aki hétfőn azt állította, hogy az Egyesült Államok az elmúlt három napban arról értesítette, hogy tűzszünet elérésére törekszik a Gázai övezetben. A nemzetbiztonsági szóvivő azt mondta, hogy a humanitárius tűzszünet érdekében lépnek fel, ami lehetővé teszi, hogy a Hamász elengedje a Gázában tartott túszokat is. Hozzátette, hogy Teherán számára a washingtoni adminisztráció „világossá tette, hogy következményekkel járna, ha a konfliktus kiszélesítését akarná elérni”.

Az Egyesült Államok több nagyvárosában lezajlott hétvégi palesztinpárti tüntetésekre vonatkozó kérdésekre John Kirby azt mondta, hogy az adminisztráció tiszteletben tartja a békés tiltakozás jogát, ugyanakkor elfogadhatatlannak tartja az antiszemita megnyilvánulásokat, ide értve bizonyos szimbólumok használatát. Az adminisztráció megérti a zsidó közösség aggodalmát, és komolyan veszi a történteket, valamint látja, hogy a zsidóellenesség növekszik, nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte is - fűzte hozzá a fehér házi illetékes.

A gázai egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint a Hamász október 7-ei, 1400 halálos áldozatot követelő terrortámadása után az övezet ellen indított izraeli megtorló háborúban mostanáig több mint 10 ezer palesztint öltek meg, közülük 4104-en gyerekek. A megtorlás brutalitása miatt az ENSZ kapcsolatai mélypontra kerültek Izraellel, s egyre több nyugati nagyvárosban is tömegtüntetések kezdődtek, tűzszünetet követelve.

A döntéssel az ellenzék időt veszít, Lengyelország pedig rengeteg pénzt, hiszen később juthat hozzá az uniós támogatásokhoz.