Az izraeli hadsereg bombázása miatt a súlyos betegségek terjedésének is fokozott a veszélye a Gázai övezetben – figyelmeztetett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a The Guardian szerint.
A jelentés alapján a kockázatokat egyaránt jelentősen növeli, hogy például összeomlóban van a térség egészségügyi ellátása, súlyosan korlátozott a tiszta vízhez való hozzáférés és túlzsúfolt menedékhelyeken tolonganak a lakhelyüket elhagyni kényszerült emberek.
„Mivel a gázai halálesetek és a sebesültek száma továbbra is növekszik a fokozódó ellenségeskedés miatt, az intenzív túlzsúfoltság és az egészségügyi, vízügyi és higiéniai rendszerek összeomlása további veszélyt jelent: a fertőző betegségek gyors terjedését”
– jelezte a WHO, hozzátéve, néhány aggasztó tendenciát már most is látni.
A világszervezet közleménye szerint az üzemanyag hiánya is súlyos csapás a sűrűn lakott enklávé lakosságára: leálltak a sótalanító üzemek, ami növelte a bakteriális fertőzések, például a hasmenéssel járó betegségek terjedését. A WHO tájékoztatása szerint október közepe óta több mint 33 551 hasmenéses esetet jelentettek, amelyek többsége öt éven aluli gyermekek körében történt. 2021-ben és 2022-ben havi körülbelül 2 ezer hasonló esetet regisztráltak a térségben.
Gázaiak tömegei indultak az övezet déli része felé, az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint Izrael és a Hamász is háborús bűnöket követett elAz üzemanyag hiánya miatt a hulladék begyűjtése sem hajtható végre rendesen, ami „olyan környezetet teremtett, ami elősegíti a rovarok és rágcsálók gyors és széles körű elszaporodását, amelyek betegségeket hordozhatnak és terjeszthetnek” – figyelmeztetett a WHO, hozzátéve,
az egészségügyi intézmények számára gyakorlatilag lehetetlen, hogy fenntartsák az alapvető fertőzésmegelőzési intézkedéseket, egy műtét, vagy szülés végrehajtása ugyancsak megnövekedett fertőzési kockázattal jár.
Mindezek mellett a rutin oltási tevékenységek akadályoztatása, valamint a fertőző betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek hiánya is tovább növeli a kórokozók járványszerű terjedésének kockázatát – hangsúlyozza a közlemény.
A palesztin szélsőséges Hamász október 7-ei, 1400 izraeli halálos áldozatot követelő terrortámadását követően indított Gáza elleni háborúban az izraeli hadsereg a helyi egészségügyi tárca szerint mostanáig 10569 palesztint ölt meg, köztük 4324 gyereket.
Nem csak a gázai lakosság helyzete mind reménytelenebb, azt sem látni, hogyan sikerül hosszabb távon rendezni a politikai helyzetetElég nagyot csúsztatott Orbán Viktor az ENSZ gázai tűzszünetet követelő határozatáról, a külügy új indokkal állt elő az elutasítás okaként