Kína;Egyesült Államok;Kalifornia;csúcstalálkozó;Joe Biden;Hszi Csin-ping;

Jövő szerdán találkozik ismét Joe Biden és Hszi Csin-ping

Az amerikai és a kínai elnöknek van mit megbeszélnie az elmúlt egy év történéseiről. Elemzők már a találkozó létrejöttét is eredménynek tartják a két ország között az első félévben kialakult feszültségek, köztük a kémballonügy miatt.

Egy év után november 15-én szerdán, a kaliforniai San Francisco-öböl térségében találkozik újra személyesen Joe Biden az Egyesült Államok és Hszi Csin-ping a Kínai Népköztársaság elnöke – írja a CNN magasrangú amerikai tisztviselőkre hivatkozva. Fehér Ház önmagában a tárgyalásokat, a találkozó létrejöttét is pozitívnak tartják annak ellenére, hogy elemzők nem számítanak „jelentős olvadásra” a két nagyhatalom az elmúlt egy év alatt igencsak feszültté vált kétoldalú kapcsolatában. A cél most nem lehet más, hogy a két ország között létrejöjjön egy keretrendszer az egymás közötti verseny „menedzselésére”, tisztázzák az esetleges félreértéseket, és elkerüljék a jövőbeni „meglepetéseket” a jelenlegi súlyos globális válság idején.

– A közel-keleti konfliktus és az orosz-ukrán háború közepette az amerikai elnök mindenképpen el akarja kerülni, hogy még újabb válságok alakuljanak ki, és az amúgy is világszerte érzékelhető válság kiszélesedjen. A Washington-Peking kapcsolat bizonyos fokú stabilitásának helyreállítása a legfontosabb külpolitikai prioritások közé tartozik ma is – emeli ki a CNN cikke, a fenti fegyveres konfliktusokon túl felsorolva a két ország közötti katonai-katonai kommunikáció helyreállítását, az éghajlatváltozás és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem és természetesen az emberi jogok kérdését, de ide sorolandó a „katonai eszkaláció” elkerülése Tajvan és térsége körül.

A találkozó előkészületei hónapok óta tartanak, a múlt hónapban Vang Ji kínai külügyminiszter Washingtonba látogatott, és a Fehér Házban találkozott Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval, Antony Blinken külügyminiszterrel és magával Joe Biden elnökkel is. Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter a jövő heti találkozó előtt kétnapos találkozóra hívta meg He Lifeng kínai miniszterelnök-helyettest, akit az ország „gazdasági cárjaként” ismernek.

Az elmúlt három évben a szerdai csúcs lesz a második alkalom, hogy Joe Biden és Hszi Csin-ping személyesen találkozik, ami csaknem napra pontosan egy éve volt a G20-nak az indonéziai Bali szigetén tartott csúcstalálkozóján. A két ország kapcsolata az év elején kezdett süllyedni azután, hogy az Egyesült Államokban lelőttek egy feltételezett kínai kémballont, amelynek célját viszont Kína tagadta. A feszültség a nyáron, júniusban ért a csúcspontjára, amikor az ügyben Joe Biden diktátornak nevezte Hszi Csin-pinget, a pekingi vezetés pedig az amerikaiak nyílt provokációjáról beszélt.