Szerbia;Magyarország;migráció;titkosszolgálat;jelentés;Balkan Insight;

Migráció: részletesebb lett a Balkan Insight tényfeltáró cikke, mint a magyar titkosszolgálati jelentés

A NIK tájékoztatójában olyan információk is szerepelnek, amelyek már bő egy hónapja jóval részletesebben megjelentek a portál több mint fél éven át készült anyagában.

 A migrációról szóló titkosszolgálati jelentés felrajzol egy félelemteli horizontot, amely azt erősíti meg, amit a kormány eddig tett. A migráció és a terrorizmus kéz a kézben jár, a bevándorlók egyre agresszívebbek – nyilatkozta Orbán Viktor kormányfő a közmédiában pénteken.

A miniszterelnök arra a dokumentumra utalt, amely – mint megírtuk – A szerb-magyar határtérségben tapasztalható illegális migráció nemzetbiztonsági vetületei címet viseli és súlyos állítások tesz a szerb hatóságokról. Az eredetileg 2028-ig titkosított, de a Fidesz „kérésére” nyilvánosságra hozott tájékoztatóban többek között az áll: a határtérségben a szerb rendőrség nem tudja megakadályozni az agresszív embercsempész bűnbandák jelenlétét. A jelentést készítő Nemzeti Információs Központ (NIK) szerint az ottani afgán embercsempész csoportokat teljes operatív és financiális irányítása alá vonta a tálib titkosszolgálat.

A Népszava ugyanakkor kiszúrta, a NIK tájékoztatójában olyan információk is vannak, amelyek már bő két hónapja és jóval részletesebben megjelentek a Balkan Insight – a Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) nevű újságírószervezet portálja – cikkében. A magyar titkosszolgálati „jelentésen” október 25-i dátum szerepel, a Balkan Insight cikke (Albanian-Supplied AKs Fuel Violence on Refugee Route through Serbia) szeptember 4-én jelent meg.

Figyelemreméltóak azonban a  jelentés és a tényfeltáró cikk között különbségek is.

A nemzetbiztonsági szakemberek szerint szűkszavú és erősen hézagos, spekulációkkal és sejtetéssel teli NIK-tájékoztató nem közölt semmilyen forrást, és hivatkozást, a Balkan Insight ugyanakkor ismerteti, Szerbiában a rendőrségtől, a titkosszolgálatoktól, az azokkal együttműködőktől, menekülttáborok dolgozóitól, civil menekültsegítőktől de még a menekülteket a határra szállító taxisoktól is szereztek információikat a több mint hat hónapon át tartó tényfeltáró munka alatt.

A cikk részletesen, névvel számba veszi a határtérségben tevékenykedő bűnbandákat. Mint írták, a térségben marokkói, afgán és szír embercsempész csoportok aktív, akiket albán bűnszervezetek látnak el fegyverrel, jellemzően Koszovóból. Horgos környékén a marokkói származású Tetwani illetve a rivális, az őket részben kiszorító Kazawi nevű bűnszervezeteké a terep. Szabadka környékén az afgán csoportok marakodnak a határszakaszon. A 400/59-es Shir Ali vezette csoport harcol a tőle kivált Noor Aga vezette 313-as csoporttal. (Előbbieket a NIK-jelentés 40-059-nek nevezi.) A magyar-horvát határ közelében Zombornál inkább a már kevésbé jelentős szír bűnszervezetek vannak jelen. Ott a Sarawat és az Agedat nevű bűnszervezetről tudni. Az egymással rivalizáló, nem ritkán fegyveres összecsapást folytató bűnszervezetek számára a fegyvereket Koszovóból, Pristinából albán bűnözők hozzák be, itt a Balkan Insight a Xhemshiti-testvérek nevét említette.

Mint arról beszámoltunk, a NIK-tájékoztató egyetlen saját állítása az, hogy az afgán csoportok felett a „tálib titkosszolgálat” átvette az irányítást. Ezt nemzetbiztonsági szakmai forrásaink erős fenntartásokkal fogadtak, a Balkan Insight nyomozása pedig nem jutott ilyen információkhoz. A cikkben az sem szerepel, amit a NIK sejtetései alapján a kormánypropaganda harsog, vagyis hogy a határtérségben jelen lennének a Közel-keleti terrorszervezetek, mint például az Iszlám Állam tagjai.