Fekete Péter volt kulturális államtitkár, a Nemzeti Artista-, Előadó- és Cirkuszművészeti Központ igazgatója kezdeményezésére álltak ki kulturális intézmények vezetői a lemondását hétfőn benyújtó Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója mellett – tudta meg az Index.
Vidnyánszky Attila azután döntött a távozás mellett, hogy a Rómeó és Júlia pénteki előadása közben két színész – az egyik címszerepet játszó Szász Júlia és a Capuletet alakító Horváth Lajos Ottó –lezuhant a díszletről és súlyos sérüléseket szenvedett. A vezérigazgató lempndását Csák János kulturális és innovációs miniszter nem fogadta el.
Csák János egyelőre nem fogadja el a lemondást, Vidnyánszky Attila marad a Nemzeti Színház élénA remény színházától a drámai zuhanásig – Vidnyánszky Attila pályaképeA portálhoz eljuttatott levél szerint Fekete Péter a Nemzeti Kulturális Tanács tagjaihoz fordult, közös állásfoglalásra kérve őket. Kerestük Fekete Pétert, érdeklődve arról, hogy miért tartotta fontosnak a Vidnyánszky Attila melletti kiállást. Arról is kérdeztük volna, hogy cirkusz- és színházigazgatóként élt-e át hasonlót, mint, akinek intézményében előadás közben, személyi sérüléssel járó baleset történt, de eddig nem reagált megkeresésünkre.
Nyomoz a rendőrség a Nemzeti Színházban történt baleset miattVidnyánszky Attila mellett elsőként Ókovács Szilveszter a Magyar Állami Operaház főigazgatója állt ki, majd szép sorban Káel Csaba, a Nemzeti Filmintézet és a Müpa vezetője; Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója; Turi Attila, a Magyar Művészeti Akadémia tíz napja regnáló elnöke; Zsuráfszky Zoltán, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és Honvéd Művészegyüttes vezetője; Kiss-B. Atilla, a Budapesti Operettszínház főigazgatója és Rózsa Dávid, az Országos Széchenyi Könyvtár főigazgatója.
Bár Fekete Péter egységes fellépésre szerette volna rávenni a Nemzeti Kulturális Tanács tagjait, ez nem valósult meg. A 2019-ben létrehozott tanács társelnöke a kultúráért felelős miniszter, tagjai az úgynevezett kultúrstratégiai intézmények vezetői, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke és a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke. (2021 óta a tisztséget Bús Balázs tölti be.)
Alföldi Róbert: Nem az a fontos, ki mikor mondott le, hanem a két színész mielőbbi gyógyulásaA fent említett kulturális intézmények mellett kultúrstratégiai intézet az immár nem L. Simon László, hanem Hammerstein Judit megbízott főigazgató vezette Magyar Nemzeti Múzeum, a Baán László főigazgatta Szépművészeti Múzeum, a Szabó Csaba irányította Magyar Nemzeti Levéltár, a Kásler Miklós igazgatta Magyarságkutató Intézet, a Both Miklós irányításával működő Hagyományok Háza, a Kemecsi Lajos által vezetett Néprajzi Múzeum, a Cseri Miklós főigazgatta Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a lakiteleki Népfőiskola Alapítvány által létrehozott, azaz Lezsák Sándorhoz köthető Nemzeti Művelődési Intézet is.
A Vidnyánszky Attila elnökölte Magyar Teátrumi Társaság négy alelnöke, Cseke Péter, Oberfrank Pál, Pataki András és Szabó Ágnes kérte a minisztert, ne fogadja el a lemondást. Nem mulasztotta el a Vidnyánszky Attilával érzett szolidaritását kifejezni Kálomista Gábor, a Thália Színház igazgatója; Kiss János, a Magyar Táncművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke; Orbán János Dénes közíró, Apáti Bence publicista, az Operettszínház balettigazgatója; és a 2022 és 2023. április 18. között a Színház- és Filmművészeti Egyetemen rektori feladatot ellátó Rátóti Zoltán sem. Ő nem mellesleg Nemzeti Színház társulatának tagja, a Vidnyánszky Attila rendezésében színpadra állított Rómeó és Júliában megosztva játssza Lőrinc barát szerepét.