A jobboldali populista Javier Milei nyerte az elnökválasztás második fordulóját Argentínában. Bár az előzetes felmérések fej-fej melletti küzdelmet vetítettek előre a szélsőséges kijelentéseiről ismert politikai újonc és ellenfele, Sergio Massa gazdasági miniszter között, végül egyértelmű eredmény született, Milei majdnem 56 százalékot szerzett, Massa pedig elismerte vereségét.
Az 53 éves Milei "anarcho-kapitalistaként" jellemzi magát, s a központi bank eltörlését, a dollár bevezetését és egy szociális megszorító programot tervez. "Argentína újjáépítése ma kezdődik. Ez egy történelmi este" - mondta Milei, aki a Szabadság Előre nevű párt színeiben indult. "Olyan kormányt akarok, amely teljesíti kötelességét, tiszteletben tartja a magántulajdont és a szabad kereskedelmet" - hangoztatta.
Massa elismerte, Javier Milei az elnök. "Gratuláltam neki, mert az argentinok többsége rá szavazott" - mondta. "Holnaptól a megválasztott elnök felelőssége, hogy biztonságot és garanciákat nyújtson, és reméljük, hogy ezt meg is teszi” - hangoztatta.
A súlyos gazdasági válság közepette Milei radikális fordulatot ígér: be akarja vezetni az amerikai dollárt törvényes fizetőeszközként, meg akarja szüntetni a központi bankot és számos minisztériumot, csökkenteni kívánja továbbá a szociális kiadásokat. Massa ezzel szemben kampányában a korábbi politika mellett állt ki, amely erős állami beavatkozást jelent a gazdaságba, emellett kiterjedt szociális programokat foglal magában.
"Soha senkit nem választottak még elnökké egy dél-amerikai országban, akinek ennyire szélsőséges nézetei lennének gazdasági kérdésekben" – mutatott rá Mark Weisbrot közgazdász, a Center for Economic and Policy Research amerikai kutatóintézet munkatársa. "Alig ismeri el a kormányzat legitim szerepét olyan kulcsfontosságú politikai területeken, amelyeket a legtöbb ember szükségesnek tart egy demokratikus, humánus és stabil társadalomhoz."
Milei mindenekelőtt abból a dühből profitált, amelyet sok argentin a jelenlegi válság miatt érzett és amely felgyülemlett az emberekben a politikai elittel szemben. Milei rendre a „gyűlölt politikai kaszt" ellen szónokolt a választási gyűléseken. Különc figura, családja nincs, csak öt masztiffja, a kutyákat olyan liberális közgazdászokról nevezte el, mint Milton Friedman és Robert Lucas.
Az argentin politika enfant terrible-je emellett liberalizálni akarja a fegyvertartást, ellenzi az abortuszhoz való jogot, tagadja az ember okozta klímaváltozást, és Ferenc pápát kommunistának minősíti. Donald Trump volt amerikai elnökhöz és Jair Bolsonaro volt brazil államfőhöz hasonlóan rendszerellenes retorikát használ, de példaképeivel ellentétben tartózkodik a szélsőjobboldali kirohanásoktól, és például támogatja az azonos neműek házasságát. Leendő alelnöke, Victoria Villarruel ezzel szemben a konzervatív klientúrát szolgálja ki, kapcsolatokat ápol a világ jobboldali csoportjaival, és nosztalgiát ébreszt az egykori katonai junta diktatúrája (1976-1983) iránt. A katonatiszt lányakét felnőtt politikus kétségbe vonja, hogy ezen időszak alatt mintegy 30 ezer embert öltek volna meg.